Domácí

Kvůli epidemii afrického moru prasat výrazně roste cena masa!

Cena masa a masných výrobků na pultech obchodů neustále roste. A to nejvýrazněji za posledních deset let. Největší zdražení je u vepřového masa, kterého začíná být nedostatek. Hlavním důvodem je epidemie afrického moru prasat v Číně, která se šíří dál po Asii. Nákaza z okolních evropských zemí ale ohrožuje i chovy v Česku.

Virus, který u nás po dva roky decimoval divočáky a omezil chovy domácích prasat, je opět nedaleko hranic. Nové ohnisko se objevilo na západě Polska zhruba sto kilometrů od Česka a Německa. Němci proto na hranicích staví nepropustné ploty.

Česko je první zemí na světě, které se nákazu podařilo vymýtit. Ovšem podle myslivců se jedná pouze o jednu vyhranou bitvu. "Nyní přichází vlna, která se hrne přes Ukrajinu, Maďarsko, Slovensko, Polsko a samozřejmě nás nemůže minout, takže očekáváme, že to bude ještě horší, než to bylo," sdělil Aleš Ordelt z mysliveckého spolku ve Zlíně.

"Farmáři se obávají dvou věcí. Nejprve samozřejmě, že by se jejich zvířata mohla nakazit. Pak bychom museli všechna prasata vybít. A za další, i když zůstanou zdravá, budou neprodejná," vysvětlil Stephan Koch ze saské veterinární správy.

Tenhle problém už druhým rokem řeší chovatelé v Číně a dalších asijských zemích. Tamní banky dokonce lákají na vepřové nové klienty, o vepře se hraje v loteriích. Většina evropské produkce proto putuje tam a na starém kontinentu je masa nedostatek.

"Kvůli tomu v posledním roce, to znamená od ledna roku 2019, zdražil kilogram vepřové pečeně ze 120 na zhruba 145 korun, to znamená o nějakých 20 procent. Vepřové půlky rostou až zhruba o třetinu," sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

S podobným zdražením vepřového jako letos musíme podle ekonomů počítat i v příštím roce.

Kvůli zdražování a nedostatku vepřového zdražují i ostatní druhy masa. Podle prognóz ekonomů by cena kuřecího a hovězího měla jít nahoru o 10 až 15 procent, protože je po něm mnohem větší poptávka. Řadě Čechů to dokonce ovlivnilo jídelníček. Více v reportáži TV Nova.


 

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz