Silvestr

Opilí řidiči a desítky požárů! Česko slavilo příchod roku 2020

Česko přivítalo rok 2020 - silvestrovské oslavy byly spíše poklidné. Přesto hasiči museli řešit desítky případů. Zaměstnaly je především drobné požáry křovin a odpadu od pyrotechniky. Ta stála spolu s opilostí i za úrazy ošetřené záchranáři. Bouralo i několik namol opilých řidičů.

Jenom pražští záchranáři ošetřili deset lidí s úrazy od pyrotechniky, dalších 43 v souvislosti s oslavami. Zhruba polovinu jich měli v péči v záchranářském kamionu Golem, který stál přímo na Václaváku. Do nemocnic pak z nich všech byli do pěti ráno převezeni celkem čtyři pacienti.

Pražší hasiči zasahovali u 57 požárů, které způsobila zábavní pyrotechnika. “Jednalo se o menší požáry odpadů, křovin a zbytků pyrotechniky,“ uvedl mluvčí Marin Kavka. "Jen od půlnoci do šesti hodin jsme vyjeli k 33 požárům. První výjezd v letošním roce v Praze byl už minutu po půlnoci," dodal.

Mobilní zdravotnická stanice Golem na Václaváku:

Zdroj: TV Nova

Nejen oheň, ale i autonehody museli hasiči řešit. Hodinu po půlnoci zasahovali i u nehody v Evropské ulici, kdy opilá 31letá řidička najela na svodidla, a auto skončilo na boku. Nadýchala 2,5 promile a záchranáři ji převezli k preventivnímu vyšetření do nemocnice.

Při nehodách v noci na 1. ledna zemřeli dva lidé. Více v reportáži:

Ještě předtím naboural kolem 21. hodiny řidič mazdy do pouliční lampy v Úvalské ulici. Když mu policisté dali dýchnout, bylo jasné, proč. Měl zhruba 3,5 promile alkoholu a údajně jel z nedaleké hospody.

Středočeští hasiči měli nejzávažnější případ kolem 23. hodiny, když v autoservisu v obci Přišimasy na Kolínsku vzplála auta. Celkem plameny poničily dvě dodávky, čtyři osobáky a karavan. Příčinu hasiči a policisté vyšetřují.

Zdroj: TN.cz

Dohromady hasiči zasahovali ve středních Čechách 56krát, většinou hořely opět stromy, keře či odpad od odpalovaných petard. Ústečtí hasiči od 20:00 do 0:34 vyjížděly k 12 požárům, které souvisely se zábavní pyrotechnikou. Ve dvou případech to byly požáry balkonů a v dalších požáry odpadkových kontejnerů a keřů.

Pro záchranáře je poslední noc roku ta vůbec nejnáročnější. Podívejte se, co všechno musí řešit:

 


Stejně jsou na tom i hasiči, kteří vyjížděli k desítkám požárů. Více se dozvíte v reportáži:

Poslední den roku hasiči Pardubického kraje řešili 20 událostí, z nichž šest představovaly požáry. První výjezd v roce 2020 měli už pět minut po půlnoci. "Nový rok jsme zahájili požárem tújí v Ohrazenicích. Nakonec došlo i k poškození plotu. Příčinu teprve vyšetřujeme," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Další dva požáry byly jednoznačně od pyrotechniky - jednou hořel kontejner, podruhé odpad.

Karlovarští hasiči během silvestrovských oslav hasili 19 požárů. V Aši policie zadržela tři lidi, kteří se přiznali k zapálení kontejneru na papír. V Chodově zalétla petarda na balkon paneláku a zapálila tam věci. V Jenišově se při odpalování rachejtle popálil jeden člověk.

Související obsah

V Moravskoslezském kraji hasiči lidvidovali dokonce přes 40 požárů. "Největší škodu - za 200 tisíc korun - způsobil požár garáže ve Slezské Ostravě, ke kterému došlo 37 minut po půlnoci," napsal mluvčí hasičů Jakub Kozák.

I policie měla plné ruce práce. Jenom na Vysočině přijala za 24 hodin celkem 103 nejrůznějších oznámení. Od půlnoci do půl šesté ráno jich bylo 31. Náplní jejich práce bylo deset dopravníchnehod, požáry způsobené zábavní pyrotechnikou a jedenáctkrát řešili fyzická napadení mezi lidmi. Zaznamenali také dva případy otravy alkoholem u nezletilých. Patnáctiletý chlapec nadýchal 1,83 promile, sedmnáctiletá dívka ani nebyla schopná dechové zkoušky.

Královéhradečtí policisté od půlnoci do rána dostali 85 oznámení. Většinou se jednalo o rušení nočního klidu, partnerské potyčky či rvačky. Všechny události povětšinou spojoval alkohol. Řešili také čtyři dopravní nehody. Při jedné z nich řidič nadýchal přes dvě promile.

Příchod nového roku slavil postupně celý svět. Reportáž TV Nova:

Silvestrovské oslavy jinak proběhly poměrně v klidu. Nejvíce lidí se tradičně sešlo v centru Prahy, na Václavském a Staroměstském náměstí. Mezi tisícovkami rozjařených korzujících převažovali jako obvykle cizinci. Na bezpečnost oslav dohlíželo v hlavním městě na 500 policistů. Žádný vážný případ řešit nemuseli.

Češi a Slováci se tradičně jako každý rok sešli na Velké Javořině poblíž společných hranic. Na místě byl i reportér televize Nova Petr Zapletal, podívejte se na jeho reportáž:

Přechod celého světa na rok 2020 trval 26 hodin a ne všude Nový rok vychází na "kulatou" hodinu ve vztahu ke středoevropskému času. V Teheránu odbila půlnoc ve 21:30 našeho času a v Káthmándú, hlavním městě Nepálu, zase v 19:15.

Poslední místa světa, kde se rok 2019 přehoupne do roku 2020, budou Bakerův a Howlandův ostrov v Tichomoří. Bakerův ostrov leží zhruba v polovině cesty z Austrálie na Havaj, Howlandův ostrov je od něj vzdálený zhruba 70 kilometrů. Oba atoly jsou neobydlené.

Související obsah

Na těchto ostrovech nastal Nový rok až ve středu v jednu hodinu odpoledne SEČ, tedy v době, kdy obyvatelé Samoi měli už 2. ledna. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Ve Španělsku jako již tradičně slaví Silvestra nadvakrát. Napoprvé se jedná o zkoušku zvonů, která probíhá vždy 24 hodin před skutečným příchodem Nového roku. Odbíjení nanečisto na náměstí Puerta del Sol v Madridu probíhá proto, aby byly zvony náležitě připravené na silvestrovskou půlnoc, kdy je slavnostní odbíjení přenášeno živě a diváci ho tak mohou sledovat prostřednictvím televize.

Související obsah

"Zkouška zvonů" je velmi oblíbená a účast slavících Španělů v barevných kostýmech je srovnatelná s "ostrým provozem" zvonů o silvestrovské noci.

rod, mch, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz