Zahraničí

V Austrálii vyhlásili stav nouze. Požáry ničí i ledovce na Zélandu

Nový Jižní Wales, který se s ničivými požáry potýká už několik měsíců, vyhlásil stav nouze. Ten bude platit od pátečního rána. A situace by se měla ještě zhoršit, jelikož zemi zasáhnou další silná vedra. Problémy hlásí také Nový Zéland. Popel z australských požárů pokryl místní ledovce a může jejich tání zvýšit o třicet procent.

Požáry Austrálii sužují od září loňského roku. Nejhorší situace je v Novém Jižním Walesu, kde se premiérka Gladys Berejiklianová rozhodla vyhlásit stav nouze na následujících sedm dní. Podle portálu CNN vstoupí v platnost v pátek ráno, jelikož by se v sobotu měly zhoršit povětrnostní podmínky a s nimi i riziko požárů.

Premiérka díky stavu nouze může také zahájit nucenou evakuaci obyvatel nebo uzavřít silnice. "Chceme se ujistit, že přijímáme všechna jednotlivá preventivní opatření, abychom byli připraveni na sobotu," řekla podle CNN Berejiklianová. Teploty by se totiž v některých oblastech mohly přehoupnout přes 40 °C.

S požáry nebojuje jen Austrálie, ohrožují také Nový Zéland. Ledovce v zemi se ve čtvrtek zbarvily dohněda. Pokryl je popel z australských požárů. Podle bývalé premiérky Helen Clarkové to může mít dlouhodobý vliv na životní prostředí. "Dopad popela na ledovce pravděpodobně zrychlí tání…," citoval Clarkovou portál The Guardian.

Související obsah

Na Novém Zélandu se nachází více než 3000 ledovců a za dvě desetiletí je nikdy neohrozilo takové množství popela. Tání ledovců se může zvýšit o 20 až 30 procent. "Je docela běžné, že se prach přenáší na ledovce Nového Zélandu, ale řekl bych, že přenesené množství je nyní docela fenomenální…," vysvětlil profesor Andrew Mackintosh z univerzity Monash.

Ledovce pokryl popel

Aktuální situace na Novém Zélandu by neměla trvat déle než rok. Zhoršit se může, pokud budou požáry v Austrálii pokračovat i nadále. Podle profesora to bude jeden z faktorů, který urychlí zánik ledovců v zemi. Zpomalení tání způsobuje bělost sněhu nebo ledu, od které se následně odrážejí sluneční paprsky. Pokud bude jejich bělost zakryta, ledovec se může roztavit rychleji.

Podívejte se na záběry požárů v Austrálii:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz