Veterinář

Polskem se šíří ptačí chřipka! Čeští veterináři už bijí na poplach

Polskem se šíří ptačí chřipka! Čeští veterináři už bijí na poplach
Zdroj: TV Nova

Veterináři varují před přenosem ptačí chřipky ze sousedního Polska. Chovatelé by měli především zajistit, aby volně žijící ptáci nepřišli do kontaktu s drůbeží, krmivem nebo napájecí vodou. Inspektoři se chystají předpisy více kontrolovat.

Polské úřady v minulých dnech potvrdily výskyt ptačí chřipky už na pěti farmách. Nakazily se tisíce kuřat, perliček i krůt, informovala agentura Reuters. Virus je podobný typu H5N8, který ohrožuje i člověka. Polsko je přitom největším producentem drůbeže v Evropské unii.

Nejdříve se nákaza objevila u krůt na třech hospodářstvích v Lublinském vojvodství, poté u tisíců perliček na farmě zhruba o půl kilometru dál. V pátek polská média informovala, že ptačí chřipkou se nakazila i kuřata na statku ve Velkopolském vojvodství.

Na situaci proto reaguje i české ministerstvo zemědělství. "Pro včasné rozpoznání nákazy je nezbytné sledovat zdravotní stav chované drůbeže a vše podezřelé, jako jsou úhyny, snížení příjmu potravy či pokles snášky neprodleně nahlásit," sdělil ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Související obsah

"Upozorňujeme proto chovatele na nutnost dodržovat pravidla biologické bezpečnosti a především zamezit kontaktu volně žijících ptáků s drůbeží, s krmivem a s napájecí vodou, zasíťovat nebo zastřešit výběhy a krmení předkládat pod přístřešek," doplnil ministr zemědělství Miroslav Toman.

Poslední vlna ptačí chřipky se v Česku objevila začátkem roku 2017, kdy bylo postupně vyhlášeno 39 ohnisek nákazy. Virus byl potvrzen také u 51 volně žijících ptáků ve 13 krajích. V červnu 2017 bylo Česko označeno za prosté nákazy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Veterinář

Důležité Události

Píše se na Deník.cz