Opera

Státní opera slavnostně otevřela. Rekonstrukce vyšla na 1,3 miliardy

Státní opera v Praze se večer slavnostně znovu otevřela. Na galavečeru nechyběl premiér Andrej Babiš, pražský primátor Zdeněk Hřib ani zahraniční hosté. Rekonstrukce historické budovy vyšla na 1,3 miliardy korun.

Na slavnostní galakoncert kromě Babiše a Hřiba dorazily i osobnosti kultury a zahraniční politici. Pozvánku přijal maďarský premiér Viktor Orbán či velvyslanci USA, Německa, Izraele nebo Slovenska. Naopak německá kancléřka Angela Merkelová či slovenský premiér Peter Pellegrini se omluvili.

Zahajovací koncert se jmenoval Státní opera v proměnách času a režírovala ho Alice Nellis. Součástí byla předehra k Mistrům pěvcům norimberským Richarda Wagnera, kterou přesně před 132 lety budova otvírala. Tehdy ale ještě nesla název Neues Deutsches Theater (Nové německé divadlo).

Koncert, který začal v osm hodin večer, provedl návštěvníky historií pražské opery i zdejších souborů. V lednu se pak můžou diváci těšit třeba na oblíbenou operu Madame Butterfly.

Související obsah

Rekonstrukce historické budovy měla původně stát zhruba 900 milionů korun. Konečná částka je ale jedna miliarda tři sta milionů korun. Prodražila se totiž jevištní točna a vzduchotechnika. Státní opera se otevřela po třech letech oprav.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz