Kůrovec

Kůrovec drtí Krkonoše. Lesníci vytěžili nejvíc dřeva za 25 let!

Kůrovcová kalamita naplno zaměstnává zpracovatele dřeva. V souvislosti s tím padají historické rekordy. Například v Krkonošském národním parku (KRNAP) lesníci zpracovali nejvíc dřeva za poslední čtvrtstoletí.

Více dřeva lesníci zpracovali naposledy v roce 1994. Lesníci ze správy Krkononošského národního parku za loňský rok vytěžili 52 tisíc krychlových metrů dřeva. To je dvakrát více, než po orkánech Kyrill a Emma, kdy museli narychlo zpracovat 27 tisíc kubíků dřeva.

Lesnící věří, že loňská rekordní těžba přibrzdí kalamitu způsobenou kůrovcem a počítají s tím, že i letos bude tempo těžby stejné. Masivní těžba silně ovlivnila cenu dřeva. Ta je ve srovnání rokem 2017 prakticky na polovině.

Související obsah


Dnes kubík smrkového dřeva prodávají lesníci za 700 korun za metr krychlový. Správa národního parku povolila i individuální těžbu na 1300 hektarech. A samovýrobcům, tedy lidem, kteří mají palivové dříví pro vlastní potřebu, v době vrcholící kalamity prodávala dokonce kubík za symbolickou korunu.

"Budeme stále narážet na situaci, kdy je nedostatek těžebních kapacit v dřevozpracujícím průmyslu a na situaci na trhu se dřevem, kdy o něj není zájem a prodává se za nižší ceny, než za které je z lesa zpracováváno," říká mluvčí národního parku Radek Drahný.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz