E-neschopenka

E-neschopenky v problémech, nemocnice hlásily výpadky systému!

E-neschopenky v problémech, nemocnice hlásily výpadky systému!
Zdroj: Getty Images

Systém e-neschopenek hlásí pár dní po zavedení první problémy. Podle informací TV Nova minimálně dvě velké nemocnice řešily v pondělí jeho výpadek.

Potíže ovšem nebyly plošné. Zatímco v pražské vinohradské nemocnici, IKEMu, Na Homolce či ve fakultní nemocnici v Motole vše funguje bez problémů, jiné špitály se potýkaly s problémy.

Výpadky postihly například pražskou nemocnici Na Bulovce nebo tu v Jihlavě. "Od prvního ledna máme povinnost vystavovat elektronické neschopenky. Bohužel dnes zhruba od devíti hodin od rána nastal problém z důvodu nedostupnosti webové služby na portálu České správy sociálního zabezpečení. Elektronické neschopenky tak teď nemůžeme vydávat," řekla TV Nova po poledni mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová. Systém začal znovu fungovat kolem 16. hodiny.

Související obsah

"Dnes dopoledne jsme poprvé, u několika málo pacientů, zaznamenali omezení funkčnosti eNeschopenky. Problémy byly odstraněny ve 14 hodin," uvedla později mluvčí nemocnice Na Bulovce Simona Krautová.

"Jednalo se o naprosto drobné výpadky na bezplatném portálu, který využívají možná desítky lékařů denně. Evidujeme naopak tisíce řádně zpracovaných elektronických neschopenek," reagoval odpoledne náměstek ministryně práce a sociálních věcí Robin Povšík. Chybu už se podle něj podařilo odstranit.

Na problémy upozorňuje i Hospodářská komora, na kterou se obracejí rozhořčení zaměstnavatelé. "Obdrželi jsme podněty od některých členských firem, že od začátku roku 2020 kolabuje systém eNeschopenky. Zaměstnavatelé hlásili, že se nemohou přihlásit do systému. Nemohou si tedy ověřit, zda je tedy skutečně zaměstnanec nemocný," informoval mluvčí komory Miroslav Diro.

To prý dělá velké problémy především společnostem, kde lidé pracují ve směnném provozu. 

Pusťte si reportáž o e-neschopenkách z minulého týdne:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz