Letecká doprava

Napětí mezi USA a Íránem děsí aerolinky, spoje létají obloukem

Napětí mezi Spojenými státy a Íránem ovlivní i cestovní ruch. Americké aerolinky nesmějí vstoupit do vzdušného prostoru několika zemí na Blízkém východě a přidává se mnoho dalších, včetně evropských. České letecké společnosti zatím podobné nařízení nečeká.

Vzdušný prostor Íránu, Iráku nebo ten nad Perským zálivem. To je nyní pro americké letecké společnosti tabu. Americký federální úřad pro letectví se totiž obává toho, že by letadla plná turistů mohla být chybně identifikována jako ta vojenská.

K podobnému kroku se uchýlila řada světových aerolinek, například Singapore Airlines nebo Malaysia Airlines. Letadla zahraničních leteckých společností musí nyní často zůstávat ve vzduchu i o desítky minut déle.

Pražské letiště zatím žádné zpožděné nebo zrušené lety v souvislosti s krizí mezi státy neeviduje. Omezení neplánuje zavádět ani úřad pro civilní letectví.

Související obsah

Turisty ovšem přestřelky mezi USA a Íránem nenechávají v klidu a cestovní kanceláře zasypávají dotazy. "Jestli je bezpečné se do té lokality vydat. Určitě mohou nastat nějaká zpoždění tím, že ta oblast se bude oblétat," odhaduje mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Zakazovat vstup do vzdušného prostoru Íránu zatím neplánuje aerolinkám ani Evropská agentura pro bezpečnost letectví. Vyhodnocení nebezpečí nechává stejně jako český úřad výhradně na leteckých společnostech.

A některé evropské aerolinky už ke kroku skutečně přistoupily. Své lety odklonily například britské aerolinky British Airways. Let BA157, který krátce po půl sedmé ráno vyrazil z Londýna na mezinárodní letiště v Kuvajtu, z Turecka nepokračoval přímo přes Sýrii a Írák, ale obě země obletěl přes Egypt.

Související obsah

Ještě víc se situace zkomplikovala letu BA105 těch samých aerolinek. Ten měl původně letět z Londýna do Dubaje. Po zhruba čtyřech hodinách ale stroj nad Tureckem prudce změnil směr a přistál nakonec v Istanbulu.

Na radaru je ale také vidět, že ne všechny aerolinky se přeletu nad kritickým územím obávají. Arabská společnost Emirates středeční pravidelnou linku z Dubaje do Prahy nechala do vzdušného prostoru Íránu vstoupit bez problémů.

O situaci v Íránu jednala i česká vláda. Ta se zabývala například setrváním českých vojáků a občanů v oblasti. Podle českého premiéra Andreje Babiše vojákům, policistům ani dalším lidem z České republiky, kteří v oblasti jsou, nehrozí bezprostřední nebezpečí, situace se pomalu podle něj uklidňuje, není třeba je tedy odvolávat a stahovat.

Na tiskovou konferenci z jednání se můžete podívat zde:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz