Zahraničí

V Kongresu rozhodnou o omezení Trumpových vojenských pravomocí

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová hodlá v čtvrtek předložit k hlasování návrh, který by Trumpovi neumožnil podnikat další vojenské kroky v Íránsko-americkém konfliktu, aniž by o tom byl informován Kongres a jeho rozhodnutí a strategii podpořil.

Omezení válečných sil Donalda Trumpa požadují zejména demokraté. V Kongresu by se mělo hlasovat o návrhu, který by omezil prezidentovy pravomoci a jeho schopnosti vést válku bez zásahu Kongresu a jeho spoluúčasti na rozhodování.

"Členové Kongresu mají vážné a naléhavé obavy ohledně rozhodnutí, zapojit se do nepřátelských akcí proti Íránu a nad tím, že se tato strategie dále vyvíjí," uvedla podle informací New York Times ve svém prohlášení paní Nancy Pelosiová.

Související obsah

"Věřím, že se prezident chce vyhnout konfliktu nebo zbytečné ztrátě na životech Je však správně připraven chránit americké životy a zájmy?“ obává se Předsedkyně Sněmovny reprezentantů.

Související obsah

Ke schválení usnesení o válečných silách je třeba 51 hlasů, demokraté jich mají 47, republikáni 53. Aby návrh prošel, muselo by ho tedy podpořit i několik republikánských politiků. I mezi nimi se ale objevily názory, že íránské útoky pouze posílily jejich odhodlání znovu potvrdit roli Kongresu ve válečných záležitostech.

Skončí Trump ve funkci? Sněmovna kývla na jeho odvolání (2019/9):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz