Zahraničí

Australské úřady nařídily další evakuace, v ohni zemřela už miliarda zvířat!

Austrálie se stále potýká s ohromným množstvím běsnících požárů. Škody jsou katastrofické. Situace se navíc začala opět horšit, úřady kvůli tomu vydaly další varování a nařídily evakuace z dalších oblastí. NASA zveřejnila fotografie Klokaního ostrova, které ukazují, jak vážné škody oheň působí. Podoba australského ostrova se zcela proměnila.

Austrálii již delší dobu trápí devastující lesní požáry, které se šíří po celé zemi. Situaci zmírnil déšť, nyní má ale opět panovat horké a suché počasí, které napomáhá dalšímu šíření plamenů, uvádí agentura Enex.

Úřady vzhledem ke zhoršení situace vyhlásily další evakuace, premiér států Victoria Daniel Andrews nabádal komunitu, aby byla ve střehu. "Pokud dostanete instrukce, abyste opustili domovy, pak musíte odejít," apeloval Andrews v televizním vysílání. Někteří lidé totiž nedbají instrukcí k evakuaci, následně pak zůstávají odříznuti od zbytku světa.

Velká pozornost se upíná například na Klokaní ostrov, jeho velkou část již pohltily plameny. To potvrzují snímky z vesmíru i mapa, kterou pravidelně aktualizuje hasičský sbor. Oheň se ve čtvrtek šířil zejména severozápadním směrem, večer má navíc přijít silný vítr, který nejspíše zrychlí šíření plamenů.

Rozloha požáru na Klokaním ostrově 9. 1. 2020.

Klokaní ostrov je třetím největším ostrovem Austrálie, v národních parcích, které pokrývají zhruba třetinu ostrova, žije celá řada ohrožených zvířat. Kromě koalů, klokanů či ptakopysků tam najdeme například ohroženého kakadua černého.

Související obsah

Již dříve profesor Chris Dickman, který je expertem na rozmanitost žijících živočichů v Austrálii, odhadl, že během požárů uhořelo přes 480 milionů živočichů, jak ale plameny dále stravují krajinu, čísla se velmi rychle zvyšují. Nynější odhad profesora Dickmana hovoří o tom, že v plamenech uhynula už miliarda živočichů, mezi které se nepočítají ryby, žáby, netopýři ani hmyz, uvádí agentura Enex.

Klokaní ostrov 16. prosince 2019 a 7. ledna 2020.

Zdroj: NASA
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz