Novela

Jídlo z hmyzu, vyšší pokuty za psy bez čipu. Zákon zavádí novinky

Jídlo z hmyzu, vyšší pokuty za psy bez čipu. Zákon zavádí novinky
Zdroj: Getty Images

Už ve středu 15. ledna začíná platit novela veterinárního zákona, která mimo jiné umožňuje vyrábět potraviny z hmyzu. Zároveň zvyšuje pokuty pro neočipované psy a zpřísňuje nároky kladené na zvířecí útulky.

Od 1. ledna mají majitelé psů v Česku povinnost mít své miláčky očipované. Pokud úřady zjistí, že chlupáčovi čip nebo alespoň speciální tetování chybí, hrozí aktuálně až dvacetitisícová pokuta.

Ta se už ve středu ovšem více než zdvojnásobí - nově bude moct Státní veterinární správa (SVS) hříšníkům dát pokutu až padesátitisícovou.

"Na základě poslaneckého návrhu dochází také k úpravě věku, ke kterému musí být štěňata v chovech označena mikročipem. Psi budou muset být označeni nejpozději do tří měsíců věku. Pokud z chovu přechází k novému majiteli před dovršením tří měsíců, musí být v okamžik přechodu již označená," říká mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Související obsah

Novela také zpřísňuje podmínky pro fungování zvířecích útulků. "Ty budou muset do budoucna pro získání registrace od SVS splnit požadavky dané vyhláškou, kterou připraví ministerstvo zemědělství. Pokud při kontrole útulku zjistíme následně opětovné či závažné porušení pravidel, bude moci útulku zrušit registraci," varuje Vorlíček.

Češi si také budou moci od půlky ledna rozšířit jídelníček o nové a dosud nepoznané delikatesy. "Nově bude umožněno vyrábět potraviny z hmyzu coby jedné z takzvaných nových potravin. Jak chovatelé hmyzu určeného k výrobě potravin pro konzumaci lidmi, tak sloužícího jako krmivo pro zvířata, budou pod veterinárním dozorem a budou muset splňovat některé zákonné požadavky," přibližuje mluvčí veterinární správy.

Pusťte si reportáž o čipování psů:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz