Letadlo

Ukrajinský boeing sestřelil Írán, tvrdí tajné služby i kanadský premiér

Ukrajinský boeing sestřelil Írán, tvrdí tajné služby i kanadský premiér
Zdroj: Profimedia

Ukrajinský boeing, na jehož palubě ve středu ráno u Teheránu zahynulo 176 lidí, se zřítil po zásahu rakety íránského systému protivzdušné obrany. Nejspíš byla vypálena omylem. Uvedl to časopis Newsweek s odvoláním na tři zdroje. Posléze to potvrdil i kanadský premiér Justin Trudeau.

Newsweek se odvolává na informace z Pentagonu a od amerických a iráckých tajných služeb. Zdroje blíže nespecifikuje, protože nemají povolení o celé věci mluvit veřejně.

Zdroje věří, že boeing letící z Teheránu do Kyjeva zasáhla raketa země-vzduch z Rusy vyráběného systému Tor-M1. Zdroje z Pentagonu a americké tajné služby shodně uvedly, že věří, že sestřel byl omylem.

Související obsah

Íránský systém protivzdušné obrany byl podle Newsweeku v tu chvíli v plné pohotovosti kvůli raketovému útoku na irácké základny s americkými vojáky. Ten Teherán nařídil jako odvetu za smrt generála Kásima Sulejmáního, který zahynul před pár dny při útoku amerického dronu.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek řekl, že ohledně zřícení ukrajinského letounu má jistá podezření. "Letěl drsnou oblastí a někdo mohl udělat chybu," řekl.

Podle CNN zprávu o sestřelení potvrdil i kanadský premiér Justin Trudeau. Uvedl, že podle informací z domácích zdrojů i od spojenců vše nasvědčuje tomu, že za tragédii mohla íránská raketa. "Je možné, že to bylo neúmyslné," řekl Trudeau a dodal, že je potřeba celý incident důkladně prošetřit.

Krátce poté, co se objevila zpráva, že letadlo mohlo být sestřeleno, se posádka čtvrtečního letu LH600 německé společnosti Lufthansa rozhodla obrátit letadlo, které směřovalo z Frankfurtu do Teheránu. Letadlo už bylo dvě hodiny na cestě - trasu změnilo nad Rumunskem.

"Důvodem návratu letadla do Frankfurtu je přehodnocení bezpečnostní situace ve vzdušném prostoru v okolí teheránského letiště," upřesnila událost letecká společnost Lufthansa.

Pusťte si středeční reportáž TV Nova o havárii letadla u Teheránu:

USA čeká náročné vyjednávání s Íránem, podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz

K tématu Letadlo

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz