Domácí

Lidé bojují s EET! Některým nezbyde, než projít celou registrací znovu

Lidé bojují s EET! Některým nezbyde, než projít celou registrací znovu
Zdroj: Getty Images

V průběhu ledna končí po třech letech platnost více než patnácti tisícům pokladních certifikátů. Pokud je majitelé neaktualizují včas, budou muset celé kolečko s registrací projít znovu. Finanční správa podnikatele varovala včas, řada jich ale výzvu ignorovala.

Varování vydala Finanční správa již v prosinci loňského roku. Platnost pokladních certifikátů pro zařízení elektronické evidence tržeb uživatelům vyprší v průběhu ledna, přesný termín je třeba zkontrolovat a včas vyměnit certifikát za nový. Povinnost vznikla těm uživatelům, kteří si vygenerovali pokladní certifikát před třemi lety. Během ledna expiruje 15 629 pokladních certifikátů.

"Doplácejí na to zejména uživatelé, kteří se snažili s nástupem EET ušetřit. Sofistikovanější pokladní systémy totiž na blížící se konec certifikátu upozorní samy. Naopak u majitelů levnějších přístrojů již registrujeme první problémy," vysvětlila Zuzana Mašátová, tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství Finanční správy.

Levné přístroje totiž informaci o konci platnosti certifikátu nastavenou nemají, pokud jejich majitelé nedbali ani na výzvu úřadu, že je zle pochopí často až ve chvíli, kdy jim pokladna přestane fungovat. Uživatelům s nefunkčním EET přitom hrozí až půlmilionová pokuta.

Související obsah

"Takovým uživatelům však hrozí, že budou muset znovu absolvovat celé kolečko registrace na finančním úřadu," varuje Mašátová. Aktualizace certifikátu je přitom čistě softwarová záležitost, která uživatelům zabere jen několik minut. Není přitom třeba čekat na vypršení platnosti certifikátu, nový lze získat kdykoli dříve a výměna je bezplatná.

Související obsah

Platnost pokladního certifikátu lze zkontrolovat i v aplikaci Elektronická evidence tržeb na Daňovém portálu. V aplikaci je možné také využít službu upozornění na konec jeho platnosti, na zadaný email vám s předstihem postupně přijdou hned tři varující upozornění. Když si poplatník neví s certifikátem rady sám, může mu pomoci i dodavatel pokladního zařízení.

"Výměna je nezbytná pro bezproblémovou evidenci tržeb,“ vysvětluje generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová. Časovým omezením certifikátu nechce Finanční správa podnikatele nijak buzerovat, naopak slouží k jejich ochraně a pomáhá předcházet případnému nabourání do bankovních systémů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz