Domácí

Nejsou lidi. Policie a armáda bojují o zaměstnance, tohle nabízejí!

Státní ozbrojené síly chtějí letos nabírat ve velkém. Například armáda chce mít do pěti let 30 tisíc vojáků z povolání. O nové kolegy se ale musí přetahovat s policií. Ta má také málo lidí a potřebuje další tři tisíce. Jak armáda tak policie proto rozjely masivní náborové kampaně.

Sehnat nové zaměstnance je v Česku problém. Nezaměstnanost byla ke konci roku nejnižší za 23 let a nové kolegy hledají i ozbrojené složky. Například armáda chce letos nabrat dva tisíce nových profesionálů.  

"V loňském roce jsme spustili informační kampaně na sociálních sítích. Tento rok firma, která dlouhodobě podporuje aktivní zálohy, nám nabídla možnost využít jejich billboardy," uvedla mluví armády Magdalena Dvořáková.

O schopné muže a ženy se ale vojáci přetahují s policisty. I ti mají dlouhodobě podstav. Podle údajů policejního prezidia chybí v Česku zhruba tři tisíce policistů. I u nich běží náborová informační kampaň. Souboj se vede i v oblasti platů. V Česku byl průměrný plat na konci roku 2019 více než 33 tisíc korun. Začínající voják z povolaní si vydělá v průměru 40 tisíc korun.

Související obsah

 

U policisty je to razantně méně. "Nástupní plat u Policie České republiky je 25 720 korun s tím, že je možnost přiznání náborového příspěvku až do výše 150 tisíc korun," uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Nejvíc policistů chybí v Praze a ve středních Čechách. Ačkoliv středočeská policie nabízí příspěvek 150 tisíc, v regionu chybí přibližně 400 ochránců zákona. "Nejvíce dotčeny podstavem policistů jsou územní odbory kolem Prahy, nejhorší je pak situace v Praze-jih," tvrdí mluvčí policie Vlasta Suchánková.

V tamní obci Jesenice přitom v posledních dnech není problém policistu potkat. A to poté, co v okolí začal řádit gang zlodějů, který má na svědomí 120 vykradených domů. Jen v Jesenici jich bylo 60.

Policie prý zmobilizovala veškerou sílu z celého kraje. Na dopadení zlodějů sestavila i speciální tým. Problém chybějících policistů v Jesenici u Prahy to ovšem řeší jen dočasně.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Soud osvobodil exministra Bártu i zpravodajce Petržílka

Soud v úterý osvobodil exministra Víta Bártu a bývalého zpravodajce BIS Jana Petržílka. Oba byli obžalováni, že měli vynést odposlechy rozhovorů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Toto obvinění se však neprokázalo.

Krátká zpráva

Řecko zavádí povinné očkování proti covidu-19 pro lidi starší 60 let

Řecká vláda rozhodla o povinném očkování proti covidu-19. Týká se lidí starších 60 let, kteří ho budou muset podstoupit do poloviny ledna. Pokud se někdo z této věkové skupiny obyvatel naočkovat nenechá, hrozí mu pokuta ve výši 100 eur. "Je to cena, kterou musíme zaplatit kvůli zdraví," okomentoval povinné očkování řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Ze zhruba jedenácti milionů Řeků je naočkováno 63 procent. Z rizikové skupiny nad 60 let není naočkováno asi 520 000 lidí, píše agentura Reuters.

Píše se na Deník.cz