Domácí

Pohár trpělivosti přetekl! Praha chce úplně zakázat rachejtle

Silvestrovské oslavy v Praze by už od přístího roku mohly být bez petard a rachejtlí. Magistrátu totiž došla trpělivost a chce jednat o změně vyhlášky, která pyrotechniku na veřejnosti buď úplně zakáže, nebo alespoň omezí jen na profesionály. A důvodem je prý ochrana zdraví Pražanů, turistů i zvířat. Magistrát chce zároveň apelovat i na sněmovnu, aby změnila zákon ohledně nákupu pyrotechniky.

Rány z dělobuchů a rachejtle svištící kolem uší - vedení Prahy to vadí natolik, že chce používání pyrotechniky zakázat vyhláškou a, dokonce navrhnout poslancům, aby zpřísnili zákon o jejím prodeji v obchodech. "Rádi bychom poprosili i vládu a Parlament ČR o určitý druh regulace prodeje zábavní pyrotechniky," uvedl zastupitel Petr Hlubuček (STAN). 

"Měly by existovat nějaké zóny podél Vltavy například, kde by bylo zakázáno odpalovat pyrotechniku i na Silvestra," tvrdí primátor Zdeněk Hřib (Piráti). "Já si dovedu představit, že vyhláška bude v takové podobě, že veřejnost nebude zábavní pyrotechniku na uzemí hlavního města moct vůbec používat," doplňuje ho Hlubuček. 

Související obsah

Vyhlášku z roku 2017, která už teď na některých místech rachejtle a petardy zakazuje, prý lidé příliš nerespektují.

Zákaz odstřelování pyrotechniky amatéry by uvítali například obyvatelé Prahy 8. Tam totiž někdo od oslav příchodu nového roku večer každý večer pod okny místních odpaluje rachejtle. "Máme pocit, že se vysypou skla z oken," stěžuje si jedna z obyvatelek.

Trpělivost už došla zástupcům řady českých měst. Loni zakázali ohňostroje například v Liberci, Znojmě nebo v Doksech. Některé sousední země dokonce uvažují o celoplošném omezení. Například Německo, kde s tím v průzkumech souhlasilo téměř 60 % obyvatel.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz