Írán

Policie v Íránu střílí do demonstrantů. Kanada chce spravedlnost za "omyl"

V Íránu druhý den v řadě pokračovaly protivládní protesty. Ty rozpoutalo přiznání tamních ozbrojených složek, že omylem sestřelily ukrajinské civilní letadlo. V Kanadě mezitím probíhají pietní akce za oběti tragédie. Kanadský premiér v emotivním projevu ujistil pozůstalé, že se dočkají spravedlnosti.

Slzný plyn, ale nejspíš i ostré náboje používá íránská policie proti demonstrantům, kteří v centru Teheránu vyšli do ulic. Podle svědků nejméně jednu z žen střelili do nohy.

Davy lidí v tamní metropoli i dalších velkých městech protestují už druhý den. Požadují rezignaci těch, kteří jsou zodpovědní za sestřelení ukrajinského letadla.

Mezi oběťmi tragédie je i 57 Kanaďanů. Jejich památku si v řadě kanadských měst připomněly stovky lidí. "Chceme ujistit všechny rodiny a všechny Kanaďany, že nepovolíme v našem úsilí, dokud nedostaneme odpovědi a nedosáhneme spravedlnosti," uvedl kanadský premiér Justin Trudeau.

Související obsah

Letadlo ukrajinských aerolinek prý zasáhli Íránci omylem. Stalo se tak jen pár hodin poté, co v rámci odvety za atentát na jednoho z nejmocnějších mužů Íránu, generála Kásima Sulejmáního, odpálili rakety na americké pozice v Iráku.

Podle prezidenta Trumpa byl útok nezbytný kvůli plánu Íránu zaútočit na čtyři americká velvyslanectví. Že by Írán něco takového plánoval, teď ale v rozhovoru popřel americký ministr obrany Mark Esper.

epa, TN.cz

K tématu Írán

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz