Domácí

Benešovskou nemocnici napadl virus Ryuk, původ má v Rusku

Benešovskou nemocnici napadl virus Ryuk, původ má v Rusku
Zdroj: TV Nova

V prosinci loňského roku ochromil provoz benešovské nemocnice kybernetický útok. Na vině je podle policie škodlivý virus Ryuk. Díky němu se nemohl personál starat několik týdnů o své pacienty a na operace museli do jiných zařízení. Policie případ dále vyšetřuje.

Nemocnici v Benešově zažila 11. prosince loňského roku kybernetický útok. Její počítačová síť byla úplně vyřazena a nefungovaly ani lékařské přístroje. Podle policie nemocnici napadl škodlivý kód Ransomware, typ Ryuk.

Vyděračský virus v počítačích nejprve bez vědomí uživatele analyzuje všechna data, umí i vypnout antivirové programy a následně počítač zamkne a zašifruje. Jedinou možností, jak počítač dostat zpět pod kontrolu, je zaplatit výkupné ruské kriminální skupině, která Ryuk vytvořila.

Podle hejtmanky Středočeského kraje nemocnice Jaroslavy Pokorné Jermanové žádné výkupné neplatila. Tvrdí rovněž, že žádná data neunikla. Útok nyní řeší Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

"Již nyní vyloučen cílený útok na jeden subjekt. Nadále prověřováno pro neoprávněný přístup k PC a nosiči informací," informovala policie na svém twitteru. K vyšetřování bude policie potřebovat také zprávu od Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a také od softwarové firmy ESET. 

Související obsah

Benešovská nemocnice obnovila provoz po třech týdnech od útoku. Plánuje také posílit bezpečnost počítačové sítě nákupem firewallu nebo omezení dálkových připojení do nemocniční sítě. 

Podívejte se na reportáž o kybernetickém útoku na nemocnici:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz