Domácí

Miminko zabíjel kilový nádor! Lékaři s ním začali bojovat už v děloze

Miminko zabíjel kilový nádor! Lékaři s ním začali bojovat už v děloze
Zdroj: Centrum fetální medicíny ÚPMD Praha

Neuvěřitelný výkon se povedl lékařům Ústavu pro matku a dítě v pražském Podolí (ÚPMD). Miminku, které tížil obří nádor na kostrči, začali pomáhat ještě v děloze, aby vůbec mohlo dorůst porodní váhy vhodné k přežití.

Diagnózu, kterou si rodiče malé Miriam vyslechli, se odborně nazývá sakrální teratom. Jde o nádor, který vyrůstá poblíž kostrče. Onemocnění se objevuje častěji u dívek, do tak monstrózních rozměrů ale dorůstá málokdy. Obvykle je nádor monitorován a lékaři raději volí porod císařským řezem, tentokrát ale měli obavy, aby nádor monstrózních rozměrů nezkomplikoval průběh těhotenství.

"Díky opakovanému nitroděložnímu zákroku ve druhém trimestru s laserovým cíleným uzávěrem přívodných cév nádoru se zmenšil jeho objem na polovinu," pochlubili se lékaři svým úspěchem na facebooku Centra fetální medicíny ÚPMD. Jednalo se o první nitroděložní operaci tohoto typu v Čechách a na Slovensku.

Lékaři se podělili o video obřího nádoru. Slabším povahám doporučujeme jeho zhlédnutí dobře rozmyslet.

Související obsah

Nádor vážil i po zmenšení děsivých 1,2 kg, tato velikost ale již naštěstí pro vyvíjející se plod nepředstavovalo život ohrožující rozměry.

"Miriam tím nejen přežila, ale dočkala se 34. týdne ve výborné kondici, aby byla následně předána našim výborným neonatologům a dětským chirurgům ve fakultní nemocnici Motol, kteří odvedli skvělou práci," podělili se hrdí lékaři o svůj úspěch. Miriam je naštěstí prakticky bez potíží.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz