Zahraničí

Stoletý želví samec zachránil svůj druh. Má na kontě 800 potomků

Stoletý Diego, samec pod-druhu želvy sloní, zachránil před vyhynutím vlastní druh. Patřil totiž mezi patnáct želvích jedinců, kteří se zúčastnili rozmnožovacího programu na ostrově Espaňola na Galapágách. Během něj dohromady zplodili dva tisíce potomků. Z nich má Diego na kontě celých osm stovek.

Stoletý stařík, který zachránil druh a zmizel. Těmito slovy lze definovat Diega, želvího samce, jehož sexuální apetit zachránil poddruh želvy sloní. Želví jedinec patří mezi patnáctku samců, kterým se v rámci programu ochránců přírody podařilo se šesti samicemi rozmnožit svůj vymírající druh na celé dva tisíce. Před padesáti letu tu přitom žilo pouhých čtrnáct jedinců želvy obrovské.

Související obsah

„Pokud existuje spojení mezi potomky nebo členy rodiny, dochází ke snížení genetické rozmanitosti, což by mohlo vést ke zdravotním problémům tohoto druhu. V tomto případě na ostrově Espaňola pracujeme na tom, abychom se tomuto nedostatku genetické rozmanitosti vyhnuli, a proto stále přijímáme co nejvíce jedinců těchto druhů,“ uvedl Jorge Carrión, ředitel národního parku.

Související obsah

Diego tak svůj díl již splnil, takže bude v březnu vypuštěn do svého přirozeného prostředí na ostrově Espaňola z tichomořského souostroví Galapágy. Do přírody se vrátí po více než osmdesáti letech. Na ostrově kromě sloních želv žijí například leguáni, lachtani a různé druhy ptáků.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz