Zahraničí

Češi pomohli v Prešově zadarmo. Slovenská firma si řekla o miliony

Výbuch bytového domu v Prešově zasáhl celé Slovensko. Na demolici se podílela i česká firma, která vše udělala zadarmo. Zbytek dostala na starost slovenská firma z Bardejova, která většinu lidí pobouřila. Nelíbí se jim, že za práci od města požaduje v přepočtu více než 25 milionů korun. Podle nich se jen snaží přiživit na lidském neštěstí.

Po tragédii zbyl z domu jen sklep. Jeho bývalí obyvatelé si v úterý odnesli věci, které se podařilo zachránit. "Je to taková vzpomínka…něco z bytovky se zachovalo," řekla portálu tvnoviny.sk nájemnice. Část demoličních prací provedla česká firma CANNONEER. V rámci solidarity k pozůstalým si za práci neřekla nic.

O to víc Slováky rozčílilo chování slovenské firmy, která v likvidaci pokračuje. Na starost měla spodní část paneláku a následné odklízení sutin. Za demolici od města požaduje více než jeden milion eur (přes 25 milionů korun). A lidé s tím nejsou spokojeni. "Hyeny," rozčilovali se čtenáři portálu v komentářích. "Takhle se obohacovat na lidském neštěstí…," přidali se další.

Prešov firmu vybral na základě její předložené kalkulace a nemusel někoho vybírat v obchodní soutěži. "Až po tom, co jsme zveřejnili předběžnou fakturu, se nám začaly ozývat firmy, že by dokázaly záchranné práce, nebo jejich část, udělat levněji," vysvětlil mluvčí města Vladimír Tomek.

Související obsah

Na to reagoval i majitel likvidační společnosti. "Podle mě to není předražené, jelikož tento rozpočet vychází ze standardního ceníku," řekl majitel. Je také možné, že se konečná částka ještě zvýší. Odvézt se totiž musejí další sutiny. Zatím se jich podařilo vyvézt sedm tisíc tun.

Plyn v bytovém domu vybuchl 6. prosince loňského roku. Celkem zemřelo osm lidí, dalších čtyřicet se zranilo. Na vině mělo být poškozené teplovodní potrubí při pracích na výměně elektrických rozvodů. Přesnou příčinu odborníci mohou začít zjišťovat, až po odklizení všech trosek. 

Podívejte se, jak probíhala demolice paneláku v Prešově:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz