Domácí

Cítíte se bezpečně? Vloni přibylo vražd i kyberútoků. MAPY ZLOČINU

Cítíte se bezpečně? Vloni přibylo vražd i kyberútoků. MAPY ZLOČINU
Zdroj: Getty Images

Na území České republiky bylo vloni registrováno celkem 199 221 trestných činů, kriminalita tak stoupla o 3,5 procenta. „Rok 2019 byl prvním rokem od roku 2013, kdy nedošlo meziročně k poklesu kriminality. Celková objasněnost za loňský rok je 53,2 procenta,“ uvedl ředitel kriminální policie Michal Foit.

Kriminalita narůstala meziročně ve všech krajích s výjimkou Libereckého a Zlínského. Například v hlavním městě se vloni událo 49 863 skutků, o 4,8 % více než v roce 2018. Jen minimální nárůst zločinnosti zaznamenaly kraje Pardubický, Jihomoravský a Moravskoslezský, kde meziroční nárůst nepřekonal dvě procenta.

Moravskoslezský kraj je však hned po Praze krajem s nejvyšší kriminalitou, vloni zde zaznamenali 23 885 skutků. Třetí pozici obsadil kraj Středočeský, v těsném závěsu za ním je kraj Jihomoravský. Na opačném konci tabulky si stojí kraje Vysočina, Pardubický a Karlovarský, kde se počet trestných činů pohybuje kolem 5500 ročně.

Přes polovinu všech trestných činů tvoří majetkové trestné činy, vloni to bylo 51,3 %. Násilné trestné činy, kam spadají i krádeže nebo vraždy, tvořily vloni 6,8 %.

Vražd kriminalisté v loňském roce řešili 143, o 27 více než v roce 2018. Z hlediska motivu převládají tradičně vraždy motivované osobními vztahy, 74 takových případů tvořilo přes 52 % všech vražd. Dalších 12 případů bylo loupežných, 4 případy byly vraždy na objednávku. Nejvíce se vraždilo v Praze, Moravskoslezském, Jihomoravském a Středočeském kraji. "Celková objasněnost u násilné kriminality je kolem 69 %," doplnil ředitel kriminální policie.

Související obsah

Meziročně přibylo také krádeží vloupáním, vloni jich policisté registrovali 22 161, o 1010 více než v roce 2018. Lehce vzrostly i tzv. krádeže prosté, které tvoří vůbec nejpočetnější skupinu kriminálních skutků. Bylo jich 59 850, o 412 více oproti roku 2018. Objasněnost na majetkové kriminalitě je nízká, pouze kolem 26,5 %.

Související obsah

Jediná oblast kriminality, která v loňském roce klesla, je ta hospodářská, poklesla však jen o necelé jedno procento. Objasněnost u hospodářské kriminality je kolem 58 %, spadají sem případy úvěrových podvodů, padělání peněz, zpronevěra nebo hospodářské podvody.

Na druhou stranu je to právě hospodářská trestní činnost, kterou vzniká největší podíl na vzniklé škodě. Celková škoda způsobená trestnou činností vloni činila 24,263 miliard korun, hospodářské činy z toho tvořily 71,4 %. "Průměrná škoda na jeden spáchaný skutek tak u hospodářské kriminality činí 704 478 korun," doplnil policejní ředitel.

Kriminalisté zaznamenali také nárůst neplacení výživného. V loňském roce registrujeme 10 176 případů, došlo o meziroční nárůst o 1826 případů," potvrdil Michal Foit. Ubylo naopak dopravních nehod, loňských 6391 událostí znamenalo drobný pokles.

Standardní je nárůst v oblasti tzv. kyberkriminality, kde policisté zaregistrovali o 1600 skutků více oproti předchozímu roku. "Kyberkriminalita meziročně stoupá už asi třetí období, v roce 2019 registrujeme 8417 skutků," doplnil Foit.

Byť registrovaná trestná činnosti v roce 2019 vzrostla o 3,5 %, v historii samostatné České republiky došlo k dosažení druhého nejlepšího výsledku ve vývoji kriminality. Policie České republiky zaznamenala o 6816 skutků více oproti roku 2018, za uvedeným nárůstem stojí ovšem také práce policistů a jejich samostatná vyhledávací činnost.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz