Írán

Irán vydá Ukrajině černé skříňky z letadla. Analýza proběhne v Kyjevě

Irán vydá Ukrajině černé skříňky z letadla. Analýza proběhne v Kyjevě
Zdroj: Profimedia

Íránské úřady předají Ukrajině černé skříňky z ukrajinského dopravního letadla, které 8. letna nad Teheránem omylem sestřelila íránská protivzdušná obrana.

"S využitím odborného posudku Francie, Kanady a Spojených států se pokusíme v Kyjevě analyzovat (zapisovače údajů o letu letadla)," uvedl podle SkyNews Hasan Rezáíefar, předseda vyšetřovací komise íránského úřadu civilního letectví. Pokud bude toto úsilí neúspěšné, černé skříňky budou odeslány do Francie," dodal.


Ukrajinské civilní letadlo zasáhla raketa ráno 8. ledna krátce po startu z mezinárodního letiště v Teheránu. Podle prohlášení íránské armády bylo letadlo nesprávně považováno za nepřátelský letoun, který se nacházel v citlivé oblasti Íránu.

Armáda se omluvila za způsobenou katastrofu a dodala, že vylepší své systémy, aby se v budoucnu podobným omylům zabránilo. V prohlášení rovněž zaznělo, že lidé odpovědní za sestřelení letadla budou stíháni. Íránský prezident Hasan Rúhání na twitteru vyjádřil rodinám obětí "nejhlubší soustrast".

 

Související obsah


O život přišlo všech 176 lidí na palubě. Mezi oběťmi bylo 57 Kanaďanů, 11 Ukrajinců, 17 Švédů, čtyři Afghánci, čtyři Britové, jakož i občané Íránu. Ukrajina pozůstalým po obětech havárie letadla vyplatí 200 tisíc hřiven (přes 187 tisíc korun). Odškodnění požaduje i po Íránu. Ten se k tomu zatím nevyjádřil.

Reportáž: Ukrajinské letadlo sestřelily dvě rakety, ukazují nové záběry

TN.cz

K tématu Írán

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz