Domácí

S rodičákem neotálejte! Vyřiďte si vše už v lednu, radí úřad části rodičů

S rodičákem neotálejte! Vyřiďte si vše už v lednu, radí úřad části rodičů
Zdroj: Getty Images

Od nového roku mají lidé na rodičovské dovolené nárok na vyšší příspěvek. Na úřadu práce mají možnost si upravit výši měsíční částky. A někteří z nich by tento krok měli učinit co nejdříve. Týká se to zejména rodičů, jejichž děti letos dosáhnou věku čtyř let.

V první řadě je potřeba vědět, že nárok na vyšší rodičovský příspěvek mají všichni, kteří jej aktivně pobírají. Navýšení proběhlo automaticky, takže rodiny musí řešit jen případnou změnu měsíční částky. V takovém případě se musí obrátit na příslušný úřad práce.

Pokud rodiče chtějí vyšší částku už od začátku roku, musí si o ni zažádat do konce ledna. V opačném případě tak mohou učinit kdykoliv v průběhu celého roku. Úřad práce však některým rodičům důrazně doporučuje tuto změnu stihnout už v lednu.

"V tuto chvíli by si měsíční částku měli upravit především ti, jejichž dítě dosáhne letos čtyř let," radí mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková. Ke změně je potřeba jen občanský průkaz a vyplněný formulář pod názvem "Volba výše rodičovského příspěvku." Ten si můžete vyplnit už doma. Na úřad ani nemusíte fyzicky dorazit, žádost je možné podat i prostřednictvím datové schránky.

Související obsah

Pokud se rozhodnete přijít osobně, můžete si telefonicky či online domluvit konkrétní termín. Jde to však i bez toho. Největší nával na úřadech totiž byl na začátku roku - nyní už je situace klidnější. "Odbavení klientů trvá v řádu maximálně několika desítek minut. V průměru kolem 15 až 20 minut," informuje Beránková.

Podrobnější informace najdete na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí. Obrátit se můžete i na zaměstnance úřadu práce nebo e-mail rodicak@uradprace.cz, který slouží přímo pro dotazy týkající se rodičovského příspěvku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz