Islámský stát

ISIS nyní vede muž zvaný Profesor. Je na něj vypsaná odměna 100 milionů!

Západní tajné služby potvrdily identitu nového vůdce Islámského státu. Jde údajně o muže přezdívaného Profesor, který stál u založení teroristické organizace a dohlížel na operace po celém světě. Velení teroristů se prý ujal ještě před smrtí al-Bagdádího, kterého Spojené státy zabily loni v říjnu.

Krutí zabijáci, kteří děsí celý svět. Neštítí se brutálních poprav, násilného obsazování území, útoků ani zotročování obyvatel. Teroristy z Islámského státu se díky mezinárodní koalici vedené Spojenými státy a kurdským bojovníkům podařilo po několika letech bojů porazit. Radikálové přišli o svá území v Sýrii a Iráku. 26. října navíc Američané zabili lídra teroristické organizace.


Teroristé se ale nevzdávají. Baghdádího prý nahradil muž jménem Amir Mohammed Abdul Rahman al-Mawli al-Salbi. Známý je také jako Profesor nebo Ničitel. Operace údajně vedl místo Baghdádího už od července. Američané na jeho hlavu vypsali odměnu přesahující sto milionů korun.


Salbi se podle tajných služeb narodil v irácko-turkmenské rodině ve městě Tal Afar na severozápadě Iráku. Studoval právo šaría na univerzitě v Mosulu. Má nejméně jednoho syna.

 

Související obsah


Přestože Islámský stát přišel o své bašty, Kurdové varují, že se teroristé soustředili na partyzánskou válku a výrazně posilují na severu Iráku v oblasti, kterou nikdo nekontroluje. Islámský stát tam na konci prosince údajně provedl 106 útoků v odvetě za smrt Baghdádího.


"Jejich sítě na venkově zůstávají v podstatě nedotčené. Členové Islámského státu v Iráku stále dostávají měsíční platy a podstupují výcvik v odlehlých horských oblastech," popsal pro portál Daily Mail anonymní zdroj z řad Kurdů.


Tajné služby se domnívají, že by nový lídr teroristů Salbi mohl být ve městech západně od Mosulu. Pátrají po něm ale také v Turecku, kde má bratra.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz