Zahraničí

Déšť v Austrálii vyhnal nebezpečné pavouky, jejich jed může být smrtelný

Déšť v Austrálii vyhnal nebezpečné pavouky, jejich jed může být smrtelný
Zdroj: Profimedia

Austrálie zažívá v posledních měsících velmi extrémní počasí. Po požárech zemi zasáhly také záplavy, které doprovázel silný vítr a krupobití. Tyto podmínky vyhovují především sklípkancovi skromnému (Hadronyche modesta), jehož aktivita se podle odborníků zvýšila. Lidé by si na něho měli dát pozor, pavouk má v sobě totiž jed, který může být i smrtelný.

Vlhké prostředí je pro sklípkance velmi lákavé. Déšť, který zaplavil některé oblasti Austrálie, mu tak poskytl ideální podmínky pro život. Pavouk totiž obývá vlhké prostředí v lesích na východě země. Známý je především vytvářením pavučin ve tvaru trychtýřů.

Jelikož se v posledních dnech jeho aktivita zvýšila, odborníci před ním varují. "Kvůli nedávnému dešti a horkých dnech, které nyní prožíváme, se pavouci začnou více pohybovat. Jsou potenciálně jedním z nejnebezpečnějších pavouků na planetě, co se týče kousnutí člověka, a musíme ho brát velmi vážně," řekla portálu CNN Daniel Rumsey, mluvčí parku v Somersby ve státě Nový Jižní Wales.

Pavouk je aktivní hlavně v létě, ale letos jeho sezóna začala později. Bylo totiž extrémní sucho, které zrovna nevyhledává. "Jejich jed je docela toxický a může někoho zabít. Sklípkanci vylezli ven díky nedávným dešťům a mohou se vydat do lidských obydlí po zemi nebo po střeše," doplnil Warren Bailey, majitel firmy hubící škůdce.

Související obsah

I když deště do některých oblastí přinesly úlevu, požáry hoří dál. Podle mapy jich je velký počet stále mezi Sydney a Melboure a také na východě Austrálie. Zatím zemřelo osmadvacet lidí a přes miliardu zvířat. 

Podívejte se na reportáž o polských švadlenách, které šijí kapsy pro osiřelé klokany:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Píše se na Deník.cz