Zajímavosti

Vědci vyvíjejí první robotické srdce, lidé ho mohou dostat už za pár let

Vědci vyvíjejí první robotické srdce, lidé ho mohou dostat už za pár let
Zdroj: Profimedia

K transplantaci srdce už za pár let možná nebude potřeba orgán od jiných lidí. Experti z Velké Británie a Nizozemska se rozhodli vyrobit robotické srdce, které by nahradilo to lidské. Za tři roky chtějí nový orgán implantovat do zvířete, v roce 2028 už do prvního člověka.

První robotické srdce by mohlo odbourat čekání na vhodného dárce k transplantaci. Jejich totiž stále nedostatek. A pokud se konečně najde nějaký vhodný, znamená to, že někdo musel zemřít. "Hybridní srdce by mohlo vytvořit vůbec první řešení srdečního selhání v konečné fázi," citoval deník Mirror profesorku Jolandu Kluinovou z amsterdamské univerzity.

Na jeho vývoji se podílejí také vědci z Britské srdeční nadace (BHF), která podobné výzkumy financuje. "Onemocnění srdce a oběhu zůstávají celosvětově hlavní příčinou úmrtí. Každý rok podnikáme malé kroky kupředu, ale potřebujeme obrovský skok, kterého nelze dosáhnout běžným přístupem. Je to největší investice do průkopnických věd v šedesátileté historii BHF," řekl portálu Dailymail ředitel nadace, profesor a sir Nilesh Samani.

Robotické srdce by mělo být vyrobené z měkkých umělých svalů a senzorů, poté ho experti potáhnou lidskou tkání, kterou vypěstují v laboratoři. V těle bude napájené elektřinou přenášenou bezdrátově ze zdroje energie, který bude mít pacient vždy u sebe. "Přenos energie je bezdrátový, takže pacient zažívá skutečnou svobodu…naše ambice nejsou sci-fi," doplnila Kluinová.

Související obsah

Na revoluci v medicíně pracuje také tým vedený univerzitami Oxford a Harvard. Chtějí vyvinout způsob, který by dokázal vyléčit genetické srdeční vady v jejich počátku, než dojde ke zhoršení stavu.

Vědci z Belgie zase chtějí vytvořit technologii, která by diagnostikovala a vyléčila srdeční problémy. Cílem je používání chytrých hodinek nebo mobilních telefonů, které by v reálném čase monitorovaly jeho činnost a diagnostikovaly problémy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz