Zajímavosti

Konec světa se znovu přiblížil! Vědci řekli, kolik času zbývá do úplné zkázy

Konec světa se znovu přiblížil! Vědci řekli, kolik času zbývá do úplné zkázy
Zdroj: Profimedia

Se světem to vypadá čím dál hůř. Hodiny poslední soudu jsou až děsivě blízko půlnoci - podle vědců zbývá do naprosté zkázy pouhých 100 vteřin. Posun v roce 2019 tak znamená nejpesimističtější prognózu za celou historii "měření".

Hodiny posledního soudu jsou symbolické hodiny, které představují jakýsi odpočet ke globální katastrofě. Každoročně od roku 1947 je aktualizují vědci z amerického časopisu Bulletin atomových vědců. Aktuální výsledek je nejhorší od vzniku těchto symbolických hodin. Apokalypsa už klepe na dveře.

K naprostému zničení světa totiž zbývá pouhých 100 sekund, tedy necelé dvě minuty. V roce 2019 významně narostl počet globálních hrozeb, které zahrnují šíření jaderných zbraní, klimatické změny nebo kybernetické útoky a dezinformace.

Ručička hodin je necelé dvě minuty od půlnoci

Zdroj: Profimedia

V roce 2018 byla situace o trošku lepší, hodiny vědci nastavili na dvě minuty od půlnoci. Situace už tak byla velmi vážná - stav byl nejhorší od roku 1953. "To, co jsme uvedli minulý rok, je nyní ještě více znepokojivé, protože situace se nezlepšuje," uvedl astrofyzik Robert Rosner. Podle předsedkyně bulletinu Rachel Bronsové je alarmující, že čas se nyní vyjadřuje už v sekundách, nikoliv v minutách.

Hodiny posledního soudu vytvořili američtí vědci, kteří pracovali na projektu Manhattan, který vyvinul první jadernou zbraň na světě. Původně reprezentovaly nebezpečí jaderného konfliktu - svět byl v té době na počátku studené války. V roce 1947, když hodiny vznikly, byly nastaveny na sedm minut před půlnocí.

Související obsah

Posléze se ručička na hodinách pohybovala podle toho, jak to zrovna vypadalo s rizikem jaderného konfliktu. Nejdál od půlnoci byla v roce 1991, kdy se rozpadl Sovětský svaz. Od té doby se ale ručička nebezpečně přibližuje ke dvanáctce. O jejím umístění rozhoduje výbor složených z předních světových expertů z oborů fyziky a ekologie, mezi kterými jsou i nositelé Nobelovy ceny.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz