Domácí

Osvojení dětí homosexuálními páry: Češi jsou pro, čeká se na poslance

Čtyři pětiny Čechů souhlasí s tím, aby si gayové a lesby mohli osvojit potomka svého partnera. Dokazují to poslední průzkumy. Dvě třetiny navíc souhlasí s tím, že by takové páry měly mít nárok na adopci dítěte z ústavu. A řešit to zřejmě bude i sněmovna. O legalizaci sňatků homosexuálů by mohla hlasovat během dvou měsíců.

Nabytí společného majetku, nárok na vdovský nebo vdovecký důchod a pro některé především možnost adopce nebo osvojení dítěte. To by umožnila legalizace manželství pro všechny. Bez legalizace sňatků pro páry stejného pohlaví navíc homosexuálové plnohodnotnou rodinu nikdy nevytvoří. V registrovaném partnerství totiž může být rodič jen jeden.


Podle nejnovějších průzkumů jsou Češi sňatkům homosexuálů čím dál otevřenější. A v otázce výchovy dítěte je čím dál více lidem jedno, jestli jsou rodiče dvě ženy nebo dva muži.


Pokud by byly sňatky gayů a leseb legalizovány, až 23 tisíc dětí, které vyrůstají v ústavech a stát dá na jejich podporu miliardy ročně, by mohlo najít nový domov. Pobyt dítěte v dětském domově stojí až 850 tisíc korun ročně.

 

Související obsah


"Tím hlavním faktorem není to, jestli mají homosexuální rodiče, ale to, v jaké atmosféře vyrůstají a jaké je tam prostředí," prohlásil psycholog Tomáš Morávek.


"Dejme jim šanci, aby tento model soužití měli plnohodnotně využít," řekl Jiří Dolejš (KSČM). "Manželství je prostě svazek muže a ženy a není to žádná diskriminace vůči někomu," míní poslanec Ondřej Benešík (KDU-ČSL). Hlasovat by se mělo ve Sněmovně do konce března.
 

rod, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz