Zahraničí

Holá hlava, kožní choroby a vlasatý Ken. Na trh míří nové panenky Barbie

Holá hlava, kožní choroby a vlasatý Ken. Na trh míří nové panenky Barbie
Zdroj: TV Nova

Ikonické panenky Barbie rozšiřují své řady. Zatím nejrozmanitější série "Barbín" obsahuje nejen panenky s různorodými účesy, ale i odstíny pleti a typy postavy. Ten týden navíc výrobce panenek Mattel odhalil novou Barbie s kožní vadou vitiligo, Barbie bez vlasů, nebo panenku tmavé pleti, která má místo nohy protézu.

Podle Mattela řada Barbie Fashionistas momentálně zahrnuje 176 modelů panenek s osmi různými typy těl, 35 odstíny pleti a 94 účesy.

"Jsou navržené tak, aby odrážely dívky, které vídáme v dnešním světě. V roce 2020 Barbie pokračuje na své cestě reprezentace globální rozmanitosti a různorodosti ve světě módních panenek, představením vícerozměrného pohledu na krásu a módu," řekl mluvčí Mattel portálu CBS News.

Kvůli návrhu panenky s vitiligem, kožní poruchou, která způsobuje ztrátu pigmentu, prý Mattel spolupracuje s dermatologem. Chce tak mít jistotu, že bude podoba panenky odpovídat skutečnosti. Podle mluvčího společnosti Mattel panenky poznamenané "skutečnými problémy" či vadami znovu definují, co to znamená být Barbie, nebo jako Barbie vypadat.

Mattel také nabízí panenku bez vlasů, která má být inspirací pro dívky, které trpí vypadáváním vlasů například z důvodu nemoci, a odrazem současného trendu. Panenka vešla do prodeje poté, co americká kongresmanka Ayanna Pressleyová přiznala, že kvůli alopecii přišla o vlasy.

Související obsah

Na loňském modelu Barbie s protetickou končetinou s Mattelem spolupracovala 13letá aktivistka v oblasti zdravotního postižení Jordan Reevesová. Spolu s panenkou s protézou debutovala i Barbie na invalidním vozíku. Letos se panenka objeví na trhu v novém vzhledu, s tmavší pletí a zlatou protézou.

Proměnou si projde i ikonický Ken. Typický krátký sestřih nahradí pořádně dlouhé "háro". Nová vizáž má symbolizovat odklon od stereotypu. Mattel byl v minulosti často kritizován pro nedostatek rozmanitosti svých "Barbín", posledních pět let tak prý strávil zaváděním rozmanitějších panenek do řad těch stávajících.

Už v roce 2017 se objevila Barbie v hidžábu. Letos přibyla panenka se sluchovým postižením a naslouchátkem. V září 2019 přestavil Mattel řadu rodově neutrálních panenek zaměřených na děti, které prý "nechtějí, aby jejich hračky byly ovlivňované genderovými normami".

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz