Zahraničí

Neuvěřitelný pohled! Vědci zveřejnili nejdetailnější snímek povrchu Slunce

Vědci se pochlubili úžasnou fotografií Slunce s dosud nejvyšším rozlišením. Snímek byl pořízen pomocí dalekohledu Daniela K. Inouye. Světlejší části zobrazují stoupající horkou plazmu, tmavší části jsou studenější a klesající plasma.

Čtyřmetrovému teleskopu, který se nachází na vrcholu havajského vulkánu Haleakalā, se podařilo zachytit úžasné detaily slunečního povrchu. Jedná se o nejdetailnější snímek, který kdy byl pořízen.

"Snímek ukazuje vzor turbulentní "vroucí" plasmy, která pokrývá celé Slunce. Struktury připomínající buňky – každá má velikost Texasu – jsou ukázkou násilných pohybů, které přenášejí teplo z vnitřku Slunce na jeho povrch. Tato horká sluneční plazma stoupá ve světlých centrech "buněk", ochlazuje se a poté klesá pod povrch v tmavých pruzích," vysvětluje Národní vědecká nadace.

Sluneční fyzici budou podle Astronomického ústavu Akademie věd ČR (AÚ AVČR) kombinovat data z tohoto nového dalekohledu s daty ze dvou vesmírných misí. Těmi jsou Parker Solar Probe NASA, sonda je již na cestě ke Slunci, a Solar Orbiter ESA, která bude vypuštěna příští týden.

Související obsah

"Na této misi se Astronomický ústav spolu s dalšími ústavy Akademie věd významně podílí," sdělili pracovníci AÚ AVČR. Výzkumu Slunce se tak otevřou zcela nové možnosti.

Zdroj: Profimedia

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz