Zahraničí

Australská metropole v ohrožení! Úřady vyhlásily mimořádný stav

Úřady vyhlásily mimořádný stav pro australskou metropoli Canberru a její okolí. Oblast sužují vysoké teploty a silný vítr – počasí tak značně komplikuje práci hasičů a panují obavy, že nad požárem ztratí kontrolu.

"Oblast hlavního města čelí nejhorší hrozbě od devastujících požárů v roce 2003," řekl představitel Území hlavního města Andrew Barr. "Tento požár je velmi nepředvídatelný a může se stát nekontrolovatelným," dodal.

Barr si nechal poradit od odborníků. "Vzhledem k nejlepším radám, které mám k dispozici, jsem se právě rozhodl vyhlásit mimořádný stav pro celé území pro australského hlavní území," řekl. "Bude platit tak dlouho, dokud bude Canberra ohrožena," dodal.

Související obsah

Mimořádný stav dává úřadům větší pravomoci při nařízení evakuace, uzavření silnic a převzetí kontroly nad soukromým majetkem. Počátkem týdne už úřady zvažovaly nucenou evakuaci obyvatel kvůli dusivému dýmu, naštěstí byl stupeň ohrožení rychle snížen a zatím tak nebyla nutná.

Naopak oblast Queenslandu a Nového Jižního Walesu, tedy sever a severovýchod země, ničí v posledních dnech lijáky a záplavy. Nový Jižní Wales se s přívaly potýká už dva týdny, musely zde dokonce být evakuovány některé přírodní parky a ZOO.

Austrálie stále trpí: Na jihu požáry, na východě povodně a kroupy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz