Zahraničí

Velká Británie oficiálně opustila EU! Takhle Britové reagovali na brexit

Velká Británie má za sebou první den po odchodu z EU. Londýňané včera před půlnocí nedočkavě odpočítávali poslední vteřiny do začátku brexitu. Davy příznivců odtržení se sešly na náměstí nedaleko sídla premiéra Borise Johnsona i před budovou britského parlamentu.

Odbitím 23. hodiny londýnského času Spojené království oficiálně opustilo EU. Davy lidí oslavovaly, zpívaly hesla jako Bye bye EU. "Brexit je o demokracii. Lidi v Evropě, které jsem si nezvolil, rozhodují o mém životě. Chtějí nám všechno zakázat. Můj otec hlasoval pro volný trh. Ne pro instituce Evropy. Evropa zabíjí demokracii," zaznělo od příznivců odchodu z EU.

Jiní Britové v den brexitu naopak truchlili. "Mám tu celý svůj život. Myslím na mladé lidi, kteří už nebudou mít tak snadnou situaci, když se do Británie budou chtít přestěhovat. Je to smutné," svěřila se jedna z obyvatelek Oxfordu.

Související obsah

 

S blížící se půlnocí byla nálada mezi lidmi stále více vypjatější. V davu zkolabovala žena - policisté okamžitě kolem ní vytvořili bariéru. Londýňané vyvolali s policií konflikt. Po odbití brexitu se davy lidí vydaly s oslavnými pokřiky směrem k sídlu premiéra Borise Johnsona na Downing Street, kde už tou dobou stály další tisíce Britů.

Boris Johnson označil brexit za nový začátek pro Spojené království. Centrum Londýna  v noci připomínalo spíš velkou party, která úderem půlnoci středoevropského času skončila.

Dění po Brexitu sledoval Šimon Felenda:

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz