Domácí

Tato města zdražují MHD! Podívejte se, zda mezi nimi není i to vaše

V Česku stále pokračuje zdražování jízdného a to především u MHD. Důvodem je rostoucí inflace, ale i vyšší výdaje na mzdy a energie. Některá města ceny jízdného sice nezvedla, ale za to omezila služby.

Většina dopravních podniků tarify několik let neupravovala, ovšem v posledních měsících cestování po městě zdražilo například v Plzni, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích, Třinci nebo Uherském Hradišti. Od dubna si připlatí také lidé v Olomouci.

"Dojde ke zvýšení ceny ze současných 14 na 18 korun. Naopak ale dojde ke snížení ceny ročního kupónu ze současných 3200 na 2950 korun," uvedla mluvčí olomouckého dopravního podniku Martina Krčová.

Po čtyřech letech zdražila i Ostrava, kde navíc začátkem roku přestali prodávat papírové jízdenky a od dubna budou platit jen elektronické. "Dopravní podnik Ostrava tady tím řešením ušetří přibližně 10 milionů korun ročně," uvedla mluvčí podniku Karolína Rycková.

Některá města ceny jízdného nezvedla, ale omezila služby. Například Hradec Králové ubral spoje. Dopravní podnik totiž musí víc peněz dát na příměstskou dopravu. 

Související obsah

V Praze radní o zdražení už několik měsíců debatují. Loňské ceny dál platí i v moravské metropoli. Zdražování neplánují ani další města Jihomoravského a také Jihočeského kraje.

A přestože mnohé dopravní podniky zdražily jen o několik korun, i tak to může řada rodin finančně pocítit. A to je podle některých radnic může od využívání MHD odradit. I proto a také kvůli znečištěnému ovzduší a nedostatku parkovacích míst, přibývá měst, která zavádějí bezplatnou hromadnou dopravu.

Vstřícný krok v podobě nulového jízdného však zatím mnoho měst nenabízí. Na seznamu jsou Strakonice, Vimperk, Lovosice, Litoměřice nebo Hranice. "V Hranicích máme špatné ovzduší, proto jsme zavedli MHD zdarma. A také všechny autobusy jezdí na elektřinu," vysvětluje mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Související obsah

Kolem denně ucpaného Frýdku Místku už několik let vzniká obchvat. Radnice chce, aby lidé jízdu auty omezili a raději nasedli na MHD. Ta je proto zadarmo. 

Bezplatnou jízdu si mohou užít i obyvatelé Třeboně - díky průkazu za stovku, který se ročně obnovuje za korunu. Klady a zápory MHD zdarma teď zjišťují i v Benešově. V Chebu mají po půlročním testování už jasno. Podle vedení města se dopravě neulevilo, navíc prý není důvod platit cestování lidem, kteří nejsou v nouzi.

Města v Česku se inspirují za hranicemi. V thajském Bangkoku mají zdarma přes 70 linek, obyvatelé estonského Tallinu jezdí bezplatně už šestým rokem, od března bude MHD zdarma v celém Lucembursku.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz