Zahraničí

Slavný svišť Phil předpověděl příchod jara. Trefí se letos?

Davy lidí se v neděli sešly v Gobblerově knobu v Punxsutawney v Pensylvánii, kvůli slavnému svišti, který na Hromnice předpovídá počasí. Obyvatelé městečka nedaleko Pittsburghu tak získali odpověď na otázku, jaké počasí nás čeká.

Svišť Phil vylezl ze své nory přibližně kolem 7:25 ráno. Protože nezahlédl svůj stín, jeho předpověď zní, že brzy přijde jaro. Lidé v Punxsutawney podle legendy věří, že pokud Phil uvidí svůj stín, bude v dalších 6 týdnech špatné počasí. Navíc znovu zaleze do své nory. Pokud je však na Hromnice zataženo, žádný stín vidět není a lidé tak mohou zimní kabáty odložit dříve, než se očekávalo.


Jeho předpovědi však nejsou vždy přesné. V uplynulém desetiletí měl známý svišť pravdu pouze ze 40 %. Lidé, kteří Phila znají, mu však plně věří. 

Související obsah


„Podle tradice je prezident klubu Punxsutawney Groundhog jediným člověkem, který dokáže interpretovat Philovo poselství,“ uvádí portál CNN. Prezident klubu následně obdrží předpověď a nařídí víceprezidentovi, aby ji na svitku přečetl.


Tradice, kdy Američané hledají předpověď počasí na Hromnice, má své kořeny v křesťanském náboženském svátku "Candlemas Day“, který sahá až do středověku. Pokud bude 2. února jasná a slunečná obloha bude zima pokračovat. V opačném případě se dříve oteplí a přijde jaro.

Lucie Staničková, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz