Zahraničí

Biblická pohroma udeřila! Svět čelí největší invazi sarančat za desetiletí

Biblická pohroma udeřila! Svět čelí největší invazi sarančat za desetiletí
Zdroj: Profimedia

Východní Afrika a část Asie čelí nejhorší invazi sarančat za více než dvě desetiletí. Žravý hmyz pustoší úrodu a milionům lidí tak hrozí hladomor. Pákistán dokonce vyhlásil stav nouze.

Obrovské roje sarančete pastvinného - jednoho z nejhorších škůdců na světě - pustoší úrodu v zemích východní Afriky a Blízkého východu. V Etiopii a Somálsku je podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) situace nejhorší za posledních 25 let, zatímco v Keni pohromu podobného rozměru nezažili už 70 let.

Jedná se v podstatě o pohromu biblického rozměru. Invaze kobylek byla jednou z deseti ran, které podle Starého zákona bůh seslal na Egypt. V tomto případě si však nenasytný hmyz vybral jiné destinace - pustil se do úrody v Keni, Etiopii, Somálsku, Súdánu či Džubutsku na východě Afriky a v Saúdské Arábii, Jemenu, Íránu, Ománu a Pákistánu v Asii.

Pákistán kvůli sarančatům dokonce vyhlásil stav nouze.  "Čelíme nejhorší invazi za více než dvě desetiletí," uvedla politička Fiedous Ashiq Awanová z úřadu premiéra. Vláda reagovala příliš pozdě a nyní má obavy z potravinové krize. Do likvidace hmyzu se pustily i ozbrojené složky, aby ochránily úrodu. Sarančata se snaží zlikvidovat chemickým postřikem.

Související obsah

Stav nouze vyhlásilo i Somálsko, které je jedním z nejzranitelnějších států na světě, co se týče hladomoru. Sarančata v oblasti rohu Afriky zničila už velkou část úrody. Podle FAO aktuálně hrozí hladomor zhruba 12 milionům obyvatel.

Uvádí se, že jeden relativně malý roj pokrývající kilometr čtvereční může za jeden den pozřít takové množství zemědělských plodin jako 35 tisíc lidí. Chutná jim v podstatě jakákoliv vegetace - kukuřice, ječmen, rýže, cukrová třtina, pavlna, travní porost, ovoce i plevel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz