Domácí

Česko se loučilo s Kuberou: Plné Rudolfinum, dojemné vzkazy a sirény

Veřejnost se rozloučila se zesnulým předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou. Od 11 hodin se mohli lidé poklonit rakvi s ostatky, vystavené v teplickém divadle. V 16 hodin pak začalo pietní shromáždění v pražském Rudolfinu, kde byli především politici.

Smuteční rozloučení se konalo v Malém sále Krušnohorského divadla v Teplicích. Rakev s ostatky zesnulého Kubery byla vystavena od 11 do 17 hodin. Lidé se jí mohli poklonit, položit k ní květiny a zapsat se do kondolenční knihy. S Kuberou se jich přišly rozloučit stovky.

Do teplického divadla dorazil premiér Andrej Babiš i prezident Miloš Zeman. Oba k rakvi položili smuteční věnce a napsali vzkaz do kondolenční knihy. Kromě nich přišli i další politici - mimo jiné předseda ODS Petr Fiala, teplický primátor Hynek Hanza nebo předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Prezident Miloš Zeman uctil památku Jaroslava Kubery:

V 16 hodin pak v pražském Rudolfinu začalo pietní shromáždění, kterého se zúčastnili ministři, poslanci, senátoři, premiér Babiš, bývalý prezident Václav Klaus nebo předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a další významné osobnosti.

Související obsah

Pietní akci zahájil herec a dlouholetý přítel Kuberových Tomáš Töpfer. "Je pro mě velmi obtížné mluvit o Jardovi Kuberovi v minulém času," uvedl a připomněl jeho smysl pro humor. Na zesnulého senátora vzpomněl i vyprávěním povídky z filmu Alphaville, ve které se "malý mužíček nikoho nebojí".

Po Töpferově krátkém úvodu zazněla hymna v podání Severočeské filharmonie Teplice. Poté se slova ujal bývalý předseda Senátu Přemysl Sobotka. "Je dvojnásob těžké hovořit při takové příležitosti o kamarádovi a zároveň originálním, a neváhám říct populárním, politikovi," prohlásil.

Po jeho projevu znovu zahrál orchestr, jehož členem byl pro smuteční akt také houslový virtuos Václav Hudeček. I on jako rodinný přítel na Kuberu zavzpomínal. "Bude nám moc chybět, protože jsme v životě potkali hodně lidí, ale strašně málo takových, jako byl on," řekl Hudeček.

Následovala vzpomínka čestného dirigenta teplické filharmonie Charlese Olivieri-Munroea, podle kterého chtěl i Kubera být dirigentem. "Pak se ale stal primátorem," prohlásil kanadský rodák. Na závěr zazněla píseň Mackie Messer.

Související obsah

Na pondělí vláda vyhlásila státní smutek, v poledne se k uctění Kuberovy památky po celém Česku rozezněly sirény. Pravidelná zkouška sirén, která se koná vždy první středu v měsíci, byla zrušena. Pohřeb zemřelého předsedy Senátu pak bude v rodinném kruhu.

Jaroslav Kubera náhle zemřel v pondělí 20. ledna, bylo mu 72 let. Podle jeho asistentky Evy Michálkové se mu najednou udělalo zle a zkolaboval. I přes rychlou první pomoc a převoz do nemocnice masivní infarkt nepřežil.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz