Zahraničí

Dočká se Nobelovky za mír? Greta Thunbergová je mezi nominovanými

Dočká se Nobelovky za mír? Greta Thunbergová je mezi nominovanými
Greta Thunbergová | Zdroj: Profimedia

Za svou usilovnou práci a mimořádnou schopnost otevřít v otázce klimatu oči celému světu se mladičká eko-aktivistka dočkala nominace na jednu z nejprestižnějších cen světa.

Sedmnáctiletou Švédku nominovala dvojice švédských zákonodárců, Jens Holm a Hakan Svenneling, oba poslanci za levicovou Sweden’s Left Party. Důvodem, proč ji navrhli, je nejen její boj proti klimatické krizi, ale také tlak na snižování emisí a přísné dodržování Pařížské dohody, která má omezit emise skleníkových plynů i tání ledovců. Tím podle navrhovatelů její jednání lze považovat za akt vedoucí k míru.

Thunbergová rozbouřila zpočátku převážně studentskou diskuzi a vlnu protestů proti nedostatečným krokům v boji za záchranu klimatu, která se brzy rozšířila do celého světa. Za svou iniciativu byla vloni jmenována mj. osobností roku časopisu Time.

Dostala se i do prestižního žebřičku časopisu Forbes, je vůbec nejmladší osobností, která s v něm umístila.

stala se i jednou z držitelek Cen za správný život (Right Livelihood Award), která se uděluje těm, kdo v daném roce přinášejí odpovědi na nejnaléhavější výzvy, kterým dnes čelíme. Ceně se přezdívá Alternativní Nobelova cena.

Související obsah

Zda letos Greta dosáhne na skutečnou Nobelovu cenu za mír, je zatím otázka. Nominaci může udělat každý národní zákonodárce, této pocty se jí dostalo již vloni, kdy se ocitla na seznamu asi tří set jmen poprvé. Norský nobelovský výbor přijímal pro letošní rok nominace do 1. února, komise norského parlamentu ji uděluje počátkem října.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz