Brno

Rodiče předstírali hendikep dětí a pobírali dávky. Otec dostal 6 let

Krajský soud v Brně ve středu potrestal vězením rodiče, kteří předstírali zdravotní problémy svých dětí, aby od státu získali sociální dávky. Přišli si tak téměř na dva miliony korun. U soudu se hájili, že jim posudky psali lékaři.

Vladimír Oláh půjde na rok do vězení za to, že s partnerkou obírali stát na sociálních dávkách. Soud potvrdil, že několik let inkasovali statisíce korun, za péči o nemocné děti. "Někdo hodí děcka do popelnice a já se o ně staral," hájil se Oláh.


Znalci ale zjistili, že zdravotní stav dětí záměrně přibarvovali, aby získali větší částky na dávkách. Jeden syn se tvářil jako mentálně retardovaný a nemusel chodit do školy, další dítě předstíralo slepotu. Doktor údajně řekl, že má střední slepotu.

Související obsah

Obhájce Oláha Jiří Baudys navrhoval zproštění viny. "Všechny škody vznikly rozhodnutími, která vydali lékaři a kvalifikovaní úředníci. Tato rozhodnutí nikdo nikdy nezrušil. A nelze klást mému slaboduchému klientovi za vinu, že vnímal zdravotní stav svých synů jako vážný," řekl Baudys.

Soud však ve středu potvrdil verdikt - Oláh půjde za podvod a ohrožování výchovy dítěte na šest let do věznice s ostrahou. Jeho partnerka dostala podmínku.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz