Domácí

Armádní radary se prodraží. Špatný odhad z milionů udělal 1,5 miliardy

Armádní zakázka na radary Věra je dnes hlavním tématem jednání výboru pro obranu v Poslanecké sněmovně. Poslanci totiž tvrdě kritizují ministra obrany Lubomíra Metnara za to, že od něj prý neměli dostatek informací o tom, že se výsledná cena zakázky zvýší na téměř dvojnásobek, tedy na jeden a půl miliardy korun.

Výbor pro obranu je tentokrát v této věci jednotný. Opozičním i koaličním poslancům, mezi kterými je například i bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová, vadí, že neměli od ministerstva včas a dostatek informací o tom, že zakázka na pasivní radary Věra bude stát téměř dvojnásobek očekávané sumy.

Prvotní odhad ceny této zakázky předpokládal 780 milionů korun, ale nakonec má stát zaplatit téměř 1,5 miliardy.

Související obsah

Poslanci si opakovaně stěžovali, že s nimi o zakázce ministr obrany Metnar nemluví. Výbor jedná částečně za zavřenými dveřmi, protože se jedná o armádní zakázku a tedy o utajované informace.

Metnar už dříve prohlásil, že "nemusel poslance o navýšení informovat, protože to není jeho povinnost". Výslednou hodnotu zakázky ministerstvo opakovaně hájí tím, že ji ověřil nezávislý znalecký posudek, podle něhož je v čase a místě obvyklá. Na druhé straně uznal Metnar chybu v podcenění prvotního odhadu a odpovědného úředníka prý propustil. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dánsko za víkend zaznamenalo víc omikronu, než celá EU

Dánský institut veřejného zdraví zaznamenal “znepokojivý“ nárůst potvrzených případů nové mutace koronaviru omikron. Podle agentury AFP dánské úřady v neděli registrovaly už 183 případů, což je proti pátku trojnásobný počet, přičemž Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) již dříve hlásilo 182 případů varianty omikron pro celou Evropskou unii včetně Norsko a Islandu.

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz