Domácí

Vychytralý podvodník obral firmu o tři čtvrtě milionu. Vydával se za šéfa

Vychytralý podvodník obral firmu o tři čtvrtě milionu. Vydával se za šéfa
Zdroj: Getty Images

Na e-mailu od nadřízeného se manažerce jedné z uherskohradišťských firem zprvu nezdálo nic podezřelého. Odeslala v polovině ledna dvě platby podle instrukcí domnělého šéfa, na třetím požadavku se jí ale podle policie něco nezdálo. Když svému nadřízenému pro jistotu zavolala, čekal ji šok. Pravý šéf firmy o žádných platbách nic nevěděl.

Podvodník si zvolil důmyslnou kamufláž. Vydával se za jednatele společnosti a z pozice nadřízeného poslal obchodní manažerce "své" firmy e-mail s dotazem, jaký má společnost bankovní zůstatek.

Když mu žena v domnění, že si píše se svým skutečným šéfem, částku prozradila, poslal jí podklady k platbě za více než 18 tisíc eur. Manažerku takový požadavek zprvu nijak nezaskočil, protože její skutečný šéf tímhle způsobem řešil platby už dříve. Například v době, kdy byl na služební cestě v zahraničí, jako tomu bylo i v tomto případě.

Související obsah

Týden po první platbě měl podle informací policie falešný šéf poslat podobný e-mail znovu. Požadoval 12 tisíc eur, které manažerka podle jeho instrukcí odeslala. Naposledy podvodník zkoušel vymámit další peníze v pondělí 3. února. Tentokrát ale narazil.

Manažerce znění e-mailu nedávalo smysl a rozhodla se tak šéfovi, který se mezitím vrátil zpátky do Česka, raději zavolat. Ten však o žádných pokynech k platbám neměl ani tušení. Případ od pondělka řeší uherskohradišťští kriminalisté. Mazaný podvodník firmu stihl okrást o 760 tisíc korun.

Související obsah

"Pachatel se tímto jednáním dopustil trestného činu podvod. Po dopadení mu hrozí až osmileté vězení. Na Uherskohradišťsku se nejedná o ojedinělý případ. Již v minulosti se kriminalisté s obdobnými skutky setkali. Apelujeme proto na firmy, aby své transakce řádně prověřovaly a nestaly se tak terčem podvodníků," řekla policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz