EET zasáhne kadeřnice i právníky. Různé DPH u piva Schillerová hájí

Poslední vlnu elektronické evidence tržeb, která se má dotknout řemeslníků, ve čtvrtek představila ministryně financí Alena Schillerová. Závěrečná fáze EET má být spuštěna 1. května.

Poslední vlna elektronické evidence tržeb zasáhne kadeřnice, právníky, účetní, lékaře, ale například i stánkové prodejce či autoservisy. Takzvaného zvláštního papírového režimu evidence tržeb mohou využít v případě, že nejsou plátci DPH a nemají více než dva zaměstnance a jejich příjmy za rok nepřesáhnou 600 tisíc korun.

Ministryně financí si od zavedení EET slibuje hlavně lepší výběr daní. Systém dlouhodobě kritizuje současná opozice a napadla ji u Ústavního soudu. EET je podle ní spojena s diskriminací drobných podnikatelů a k lepšímu výběru daní nevede.

Kritika se na ministryni v posledních dnech snesla také kvůli odlišným sazbám DPH na pivo, které se spuštěním této vlny souvisí. Na točené pivo nebo limonádu, které si lidé dají v restauraci, bude od května platit snížená sazba DPH ve výši 10 procent. Jenže třeba na točené pivo, jež budou lidé pít mimo restaurační zařízení, bude nadále platit základní sazba DPH ve výši 21 procent.

Související obsah

Druhá vlna EET byla spuštěna v březnu 2017 a cílila především na maloobchody a velkoobchody. První vlna započala už v prosinci 2016. Týkala se hoteliérů, restaurací a poskytovatelů ubytování.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu EET

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz