Politika

Volby by vyhrálo ANO, posílila i ODS. Na hraně balancují čtyři strany

Volby by vyhrálo ANO, posílila i ODS. Na hraně balancují čtyři strany
Zdroj: Profimedia

Hnutí ANO v lednu opět posílilo, jeho koaliční partner ČSSD si ovšem pohoršil. Druhé místo patří občanským demokratům, Piráti jsou třetí. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

O dvě a půl procenta poskočilo hnutí ANO v lednovém průzkumu CVVM oproti loňskému prosinci. I nadále se tak drží na špici voličských preferencí. Sociální demokraté ale naopak oslabili z prosincových deseti na lednových osm a půl procenta.

Posílila i druhá nejsilnější strana, opoziční ODS. Od závěru loňského roku si polepšila o dvě a půl procentního bodu. Tím přesunula na třetí místo ještě v prosinci druhé Piráty. Těm klesly preference o půl procentního bodu.

Volební preference v loňském prosinci:

Zdroj: CVVM

Volební preference v letošním lednu:

Zdroj: CVVM

V lednu by se do Sněmovny těsně nedostala SPD, TOP 09 by balancovala přesně na minimální pětiprocentní hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny. Jen o půl procentního bodu jsou na tom lépe lidovci a Starostové. Komunisté od prosince klesli o půl procentního bodu na sedm a půl.

 

Související obsah

"Oproti předchozímu měření v prosinci 2019 nedošlo k žádným statisticky významným změnám a situaci v posledních měsících tak lze interpretovat jako stabilní. Částečnou výjimkou je pozorovaný nárůst podpory ODS, který je na hraně statistické významnosti. Zda se jedná o věcně významný posun, nebo pouze krátkodobý výkyv, ukážou až následující měření," zhodnotilo výsledky CVVM.

Dlouhodobý vývoj voličských preferencí:

Zdroj: CVVM

Zájem o volby projevilo 65 procent respondentů. Průzkum byl zpracovaný na základě odpovědí 758 respondentů mezi 11. a 22. lednem.

Podívejte se na reporáž TV Nova o volebním průzkumu z loňského listopadu:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz