Domácí

Topná sezóna je v plném proudu, přibývá požárů komínů i otrav oxidem uhelnatým

Přibývá požárů, které způsobí špatně vyčištěné nebo technicky zanedbané komíny. Ročně jich hasiči likvidují okolo tisícovky. Například v Pardubickém kraji je během této topné sezóny o 10 % více případů než během té minulé.

Při požáru se během krátké chvíle teplota v komíně vyšplhá na tisíc stupňů Celsia. "Těleso komína může prasknout a i když nezpůsobí požár, spaliny mohou obyvatele otrávit," sdělila mluvčí hasičů Vendula Horáková. Pří pohledu na některé komíny se člověk diví, že nehoří mnohem častěji.

Kontrolu musí provést jednou ročně osoba odborně způsobilá. V Pardubickém kraji během topné sezóny už zahořelo pětadvacet komínů. Požáry způsobily milionové škody a taky i ztrátu 200 let staré fary, která byla díky stavebnímu stylu zcela unikátní.

Komíny nemusí vždy začít hořet. Rapidní nárůst případů otravy oxidem uhelnatým v posledních dnech zaznamenali záchranáři po celé republice. Několik jich skončilo smrtí.

Související obsah

Dvě seniorky se otrávily v Mořkově na Novojičínsku. Jedna z nich zemřela na místě. Další čtyři lidi záchranáři v pátek odvezli z jednoho bytu v Jablonci nad Nisou. Ještě před tím na Písecku v důsledku otravy unikajícího plynu zemřel mladý muž.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz