Medicína

Kvůli nemoci přestanou růst. Lidem s achondroplázií i díky Čechům svítá naděje

Vědci jsou jen krůček od schválení nového léku na achondroplázii. Tato vzácná nemoc způsobuje, že se lidé dorůstají výšky jen kolem 125 centimetrů. Nový lék pomáhali vyvíjet odborníci z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a v těchto dnech se testuje na dobrovolnících.

Vojtěch Zdražil se už od dětství musel vyrovnávat s diagnózou, která ho bude provázet celý život. Kvůli vzácné genetické mutaci doroste maximálně do výšky sedmiletého chlapce.

"Jsem vysoký 128 centimetrů a vážím 50 kilo," popsal Zdražil.
Takzvaná achondroplázie způsobuje zpomalení vývoje kostí a jejich růst se v pubertě zastaví úplně. Onemocnění postihuje celosvětově jedno dítě ze sedmi tisíc narozených.

Achondroplázie je dědičná, ale téměř devadesát procent případů způsobují nové mutace – jednou z příčin je třeba vysoký věk otce. Každý rok se u nás narodí jen pět dětí s touto vzácnou diagnózou.

Vojtěch teď studuje vysokou školu v Praze a život s nemocí pro něho znamená řadu omezení. "Mám problém, že mě nevidí řidiči, těžko se hledá partnerka," doplnil.

Související obsah

Velkou naději vkládá do léku, který by mohl růst kostí obnovit. Na jeho vývoji se podíleli vědci z Brna. "Jedná se vlastně o syntetickou bílkovinu, která stimuluje růst kostí," vysvětlila mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Dana Lipovská.

Testování léku se už dostalo do závěrečné fáze a teď ho dostali první dobrovolníci. Výsledky jsou prý ohromující. Lidé trpasličího vzrůstu mají často nadprůměrný intelekt a podle některých studií se dožívají vyššího věku.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz