Domácí

Někteří pacienti, kterým byla zjištěna borelióza, berou antibiotika zbytečně

Více než čtvrtina pacientů s boreliózou bere antibiotika zbytečně. Lékaři zjistili, že rozbory krve ukazují v řadě případů pozitivní výsledek, i když pacient není nakažený. Lékař ho tak může léčit zbytečně a pravá příčina potíží se nezjistí.

Lymeská borelióza. Ročně se jí u nás nakazí tisíce lidí. Jenže teď se ukazuje, že pozitivní test může mít i člověk, který je naprosto zdravý. Lékaři upozorňují, že řada pacientů kvůli tomu dostává zbytečně antibiotika.

"Dvacet až čtyřicet procent pacientů, si umím představit, že mohou být léčeni na falešnou pozitivitu protilátek," potvrdil Milan Trojánek z Katedry infekčního lékařství Nemocnice Na Bulovce.

Nadužívání antibiotik zvyšuje odolnost bakterií a zatěžuje i samotného pacienta. Hlavní ale je, že lékař nezjistí pravou příčinu zdravotních potíží. Mladí praktici se teď učí, aby pozitivní testy na boreliózu pečlivě porovnávali s příznaky nemoci u pacienta.

Borelióza se snadno zamění minimálně s pětadvaceti různými onemocněními, například může dojít k záměně s chřipkou nebo virózou. Počet nemocných boreliózou se u nás v posledních letech zvyšuje. Loni zaznamenali lékaři téměř pět tisíc nemocných. To je o pětinu víc než v roce 2010.

Související obsah

Lidé, kteří chytí klíště, by měli věnovat pozornost zvláště rudým skvrnám na kůži, které jsou hlavním příznakem prvního stádia nákazy. Pokud se nemoc neléčí, bakterie mohou napadnout jakoukoliv tkáň v těle – nejčastěji srdce, klouby a nervový systém.

Proti borelióze neexistuje očkování a hygienici doporučují od prvního oteplení používat repelenty. Klíšťata se běžně vyskytují v městských parcích i na zahrádkách.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz