Domácí

Na převoz keltské hlavy dohlíželi muži se samopaly! Jde o světový unikát

Za přísných bezpečnostních opatření policisté v pondělí převezli do Olomouce 25centimetrový unikát - keltskou hlavu. Podle mnohých ve světě nejznámější archeologický předmět, který byl objeven na našem území, měl původně z Terezína dorazit letecky. Počasí ale přepravu zkomplikovalo.

Okamžiky, kdy tisíce let starý unikát z mladší doby kamenné skončil ve speciálním boxu, zachytily kamery. Kromě nich a alarmů ho střežilo i několikacentimetrové trezorové sklo. Týdny naplánovaná cesta do Olomouce se ale ráno notně zkomplikovala.

"Já jsem si trošku dělal legraci, že Kelt přivolal svými magickými silami špatné počasí a nechtělo se mu cestovat," prohlásil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Místo vrtulníku vzácný náklad cestoval stovky kilometrů autem. Policejní kolona před Vlastivědné muzeum dorazila přesně ve dvě odpoledne. V tu chvíli se doprava nedaleko centra Olomouce zastavila, vzácný náklad hlídali ozbrojenci v kuklách.

"Mimořádná je především tím, že je jediná na světě. Žádná taková keltská hlava, respektive figurální plastika, z keltského období mimo antický svět neexistuje. Nelze vyloučit, že se jedná o svým způsobem zidealizované zobrazení některého z předků tehdejší vládnoucí elity," popsal kurátor sbírky mladší doby železné Národního muzea Pavel Samkot.

Související obsah

Na čtyři části rozbitý předmět objevili v pískovně poblíž Mšeckých Žehrovic v květnu roku 1943. Nebyl problém složit je dohromady, přesto keltská hlava zůstává opředena neznámem. "Pořád o ní nevíme všechno - ani to, k čemu přesně sloužila. Byla nějakým způsobem rituálně rozbita," dodal Samkot.

Pro svoji vzácnost opouští depozitář Národního muzea jen sporadicky. Od středy bude ale na čtrnáct dnů k vidění v Olomouci.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz