Domácí

Na převoz keltské hlavy dohlíželi muži se samopaly! Jde o světový unikát

Za přísných bezpečnostních opatření policisté v pondělí převezli do Olomouce 25centimetrový unikát - keltskou hlavu. Podle mnohých ve světě nejznámější archeologický předmět, který byl objeven na našem území, měl původně z Terezína dorazit letecky. Počasí ale přepravu zkomplikovalo.

Okamžiky, kdy tisíce let starý unikát z mladší doby kamenné skončil ve speciálním boxu, zachytily kamery. Kromě nich a alarmů ho střežilo i několikacentimetrové trezorové sklo. Týdny naplánovaná cesta do Olomouce se ale ráno notně zkomplikovala.

"Já jsem si trošku dělal legraci, že Kelt přivolal svými magickými silami špatné počasí a nechtělo se mu cestovat," prohlásil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Místo vrtulníku vzácný náklad cestoval stovky kilometrů autem. Policejní kolona před Vlastivědné muzeum dorazila přesně ve dvě odpoledne. V tu chvíli se doprava nedaleko centra Olomouce zastavila, vzácný náklad hlídali ozbrojenci v kuklách.

"Mimořádná je především tím, že je jediná na světě. Žádná taková keltská hlava, respektive figurální plastika, z keltského období mimo antický svět neexistuje. Nelze vyloučit, že se jedná o svým způsobem zidealizované zobrazení některého z předků tehdejší vládnoucí elity," popsal kurátor sbírky mladší doby železné Národního muzea Pavel Samkot.

Související obsah

Na čtyři části rozbitý předmět objevili v pískovně poblíž Mšeckých Žehrovic v květnu roku 1943. Nebyl problém složit je dohromady, přesto keltská hlava zůstává opředena neznámem. "Pořád o ní nevíme všechno - ani to, k čemu přesně sloužila. Byla nějakým způsobem rituálně rozbita," dodal Samkot.

Pro svoji vzácnost opouští depozitář Národního muzea jen sporadicky. Od středy bude ale na čtrnáct dnů k vidění v Olomouci.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz