Počasí

Evropa se vzpamatovává z orkánu Sabina. Zabil šest lidí včetně dítěte

Orkán Sabina se v posledních dnech přehnal přes Německo, Rakousko, Polsko, ale i Švédsko nebo Norsko. Všude napáchal obrovské škody a tisíce lidí byly bez elektřiny. Podle informací úřadů zemřelo šest lidí, další jsou zraněni. Orkán naštěstí začíná postupně slábnout, i přesto v některých státech stále platí výstraha.

V noci z pondělí na úterý způsobila bouře Sabina rozsáhlé škody v rakouském Salzburku. Hasiči vyjížděli například k pádu střechy rodinného domu, která naštěstí nikoho nezranila. Problémy byly také v dopravě, kde spadl strom na železniční trať. 

Výstraha před silným větrem platí v Rakousku i pro úterý. Dosáhnout může rychlosti 70 až 100 km/h. Podobné počasí vydrží také ve středu, vítr zeslábne až ve čtvrtek, uvedla agentura APA.

Obrovské škody napáchala bouře také v Polsku, kde vítr utrhl střechu půjčovny lyžařského vybavení, která zavalila čtyři lidi. Na místě zemřela matka s patnáctiletou dcerou, v nemocnici pak zraněním podlehla jednadvacetiletá žena. 

Související obsah

Během bouře se zranilo celkem dvanáct lidí, nejvíce z nich v Malopolském vojvodství na jihu Polska. Hasiči vyjížděli k tisícům případů, nejčastěji k pádu stromů nebo poškoženým střechám. A tisíce lidí stále zůstává bez elektřiny, informoval portál TVN 24

Meteorologové varují před silným větrem také v úterý. Třetí stupeň nebezpečí platí pro sever země, na jihu druhý stupeň. Na některých místech může dosáhnout rychlosti 100 km/h.  

Vítr vydrží také na Slovensku, kde začne slábnout až k večeru. V nárazech by mohl mít rychlost až 90 km/h. Nejhorší situace bude v Prešovském, Nitranském, Trnavském, Banskobystrickém a Bratislavském kraji, uvedl Slovenský hydrometeorologický ústav. 

Celkem během bouře v Evropě zemřelo šest lidí. Ve Švédsku rybář, se kterým se převrátila loď. Dva řidiče pak zabil strom v Británii a na Slovensku.

Podívejte se na reportáž o bouři v zahraničí z Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz