Domácí

Městečko se vrátilo o stovky let zpět. Lidé jsou bez proudu druhý den

Desítky tisíc lidí byly během noci i dne bez elektřiny. Po celé republice bylo bez proudu ještě v úterý vpodvečer necelých 20 tisíc odběratelů. Nejhorší situace je na jihu Čech, v okrese Český Krumlov stále platí kalamitní stav. Bez elektřiny zůstávají téměř tři tisíce domácností.

Bez elektřiny je už druhý den třeba paní Michaela z Pohorské vsi na Českokrumlovsku. "Lednici i mrazák už jsme museli odpojit a možná i ten bojler, už nemáme teplou vodu," popsala Michaela.

Přitápět si naštěstí mohou v kamnech. Po dvou dnech bez proudu už má ale celá rodina vybité mobilní telefony. "Jedno procento, takže my už se nedovoláme, kdyby nám bylo zle," potvrdila Michaela.

Odřízlí od elektřiny zůstali lidé přes noc i v Rožmberku nad Vltavou. Městečko pod hradem se tak vrátilo o stovky let zpět a lidé byli odkázáni jen na světlo ze svíček. Ani během úterního dne se v polovině města nepodařilo dodávky elektřiny obnovit. Příčinou jsou stržené dráty.

Související obsah

"Uvidíme, jestli to dneska už zapojí. Je to druhý den, je to protivný," rozčilovala se jedna obyvatelka. A zavřená musela zůstat také čerpací stanice. "Nejde to, nic není, žádný záložní zdroj. Tentokrát je to dlouho," uvedla obsluha benzinky Jana Lošková.

Ztráty už sčítají také provozovatelé hotelů a restaurací. "Hosté nebyli ochotní být bez elektriky. Většina to odmítla na místě a vracela se domů," doplnila recepční jednoho hotelu Veronika Březinová.

Podle energetiků by měly být dodávky elektřiny obnoveny nejpozději během středy.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz