Domácí

Ministr Metnar čelil kritice za nákup radarů. Končí jeho náměstek

Náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Filip Říha ve středu rezignoval na svou funkci. Spolu se šéfem resortu Lubomírem Metnarem čelil kritice kvůli údajné předražené zakázce na nákup armádních radarů za jeden a půl miliardy korun. Původně měl být nákup dvakrát levnější.

Říhovi zlomila vaz kritizovaná zakázka na pořízení armádních radarů Věra NG za jeden a půl miliardy korun. Zakázku minulý pátek dokonce obhajoval ministr Metnar (za ANO) před premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ten mu měl doporučit kvůli nákupu radarů provést v resortu personální změny.

To požadoval i sněmovní výbor pro obranu. Opozičním i koaličním poslancům - mezi kterými je například bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová - vadilo, že neměli od ministerstva včas a dostatek informací o tom, že zakázka na pasivní radary Věra bude stát téměř dvakrát více, než se původně plánovalo.

Problém se zakázkami má resort obrany dlouhodobě. Od loňského října se mu nedaří vysoutěžit zakázku na menší vládní letoun.

Související obsah


Kvůli tendru na nákup radarů, kterou musel ministr Metnar vysvětlovat minulý týden i ve Sněmovně, už dřív přišel o místo jeden z úředníků ministerstva. Místo Filipa Říhy dočasně obsadil ředitel odboru řízení a podpory Lubor Koudelka.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz