Domácí

Lidé marodí o třetinu víc než dřív! Stojí to miliardy, pracovníci chybí

Počet lidí, kteří si vzali nemocenskou, během posledních šesti měsíců výrazně vzrostl. Zaměstnanci marodí skoro o třetinu častěji než před rokem. Podle Hospodářské komory je to hlavně kvůli zrušení karenční doby. Zaměstnavatele to stojí miliardy korun a navíc bojují s nedostatkem pracovní síly.

Možnost stonat za 60 procent platu od prvního dne propuknutí nemoci nebo nevolnosti - to zaměstnancům přineslo zrušení karenční doby v červenci loňského roku.

"Jednoznačně počet pacientů stoupl, protože pacienti toho samozřejmě využívají, není vždycky úplně jasné, jestli na to mají tak úplně právo, ale pacientů je víc," potvrdila praktická lékařka Lucie Jordáková.

Počty lidí na nemocenské vzrostly po zrušení karenční doby o desítky procent. Podle Hospodářské komory mohou za zvýšení ti, kteří se snaží vyhnout práci, aniž by byli nemocní.

Související obsah

"Za třetí čtvrtletí, za která máme data, vzrostla krátkodobá nemocnost o 28 procent, přičemž vzrostla ve všech krajích a v některých krajích - v Praze a Olomouckém kraji - dokonce tento nárůst činil k 40 procentům," popsala hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková.

"To navýšení je dáno tím, že lidé svoje krátkodobé zdravotní problémy, které předtím řešili jinak, třeba tím, že si vzali v práci sickdays nebo nějaké volno, tak teď řeší neschopenkou," uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

"Je tam nárůst pouze u lidí, kteří opravdu reálně tu nemocenskou čerpají, protože jsou nemocní," myslí si náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Zuzana Jentsche Stöcklová.

Související obsah

Firmy sice dostaly kompenzaci od státu v podobě slev na pojistném, v konečném výsledku prý ale prodělávají. "Zrušení karenční doby podle našich odhadů bude stát zaměstnavatele pět miliard korun ročně," doplnila Kubelková.

Peníze by podle Hospodářské komory mohli zaměstnavatelé využít mnohem efektivněji, například ke zvýšení mezd zaměstnanců.

epa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz